Co wywołuje alkoholizm?

Co wywołuje alkoholizm?

Istnieje duża różnica między wypiciem kilku drinków z przyjaciółmi w sytuacji towarzyskiej a problemem z nadużywaniem alkoholu. Kiedy nawyki alkoholowe danej osoby negatywnie wpływają na inne aspekty jej życia i powodują zakłócenia, może zaistnieć potrzeba skorzystania z pomocy zewnętrznej w leczeniu nadużywania alkoholu. Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu, zaabsorbowanie piciem oraz kontynuowanie regularnego picia bez względu na jego konsekwencje to kluczowe elementy diagnozy nadużywania alkoholu. Terapia alkoholowa zamknięta umożliwia odcięcie uzależnionego od negatywnego wpływu środowiska zewnętrznego.

Nadużywanie alkoholu czy alkoholizm?

Chociaż istnieje rozróżnienie między nadużywaniem alkoholu a alkoholizmem, nie ma wątpliwości, że oba te stany mogą mieć negatywny wpływ na osobę, jeśli problem będzie się rozwijał. W przypadku alkoholizmu, osoba doświadcza podobnych negatywnych skutków w swoim życiu z powodu uzależnienia. Alkoholizm oznacza jednak, że dana osoba jest uzależniona od picia i doświadcza fizjologicznych skutków ubocznych, poza kacem, jeśli przestanie pić. Osoba zmagająca się z nadużywaniem alkoholu nie jest na tym poziomie upośledzenia, choć szanse na rozwinięcie się uzależnienia od alkoholu są wysokie, ponieważ nadużywanie alkoholu jest uważane za prekursora alkoholizmu. Istnieje wiele zmiennych, które należy rozważyć przy ustalaniu, co prowadzi daną osobę do rozwinięcia problemu nadużywania alkoholu. Pomimo faktu, że naukowcy nie ustalili jeszcze dokładnych genetycznych źródeł uzależnienia od alkoholu, powszechnie przyjmuje się, że uzależnienie od alkoholu występuje w rodzinach. Prawdopodobieństwo, że u danej osoby pojawi się problem z nadużywaniem alkoholu jest większe, jeśli ktoś z jej krewnych nadużywał alkoholu lub zmagał się z alkoholizmem.

Różne oblicza alkoholizmu

Zwiększone spożycie alkoholu może prowadzić do zmian w chemii mózgu danej osoby. W miarę nasilania się pragnienia picia, zdolność danej osoby do kontrolowania zachowania, dokonywania dobrych wyborów i przeżywania radości może z czasem maleć. Ten spadek funkcjonowania jest wynikiem zmian w poziomie dopaminy i serotoniny w mózgu – neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację zdolności motorycznych, nastroju i innych hormonów w organizmie.Traumatyczne przeżycia, nadużycia, stres i narażenie na nadużywanie alkoholu to czynniki środowiskowe, które mogą doprowadzić osobę do nadużywania alkoholu. Osoby, które nauczyły się radzić sobie z tymi czynnikami lub uciekać od nich, często sięgają po alkohol, aby zdystansować się od emocji lub otaczającego je środowiska fizycznego. Biorąc pod uwagę, że tego rodzaju zewnętrzne czynniki stresogenne można znaleźć w domu, pracy, szkole i wielu innych miejscach, oczywiste jest, jak wiele obszarów życia danej osoby może zostać dotkniętych przez nadużywanie alkoholu. Skutki nadużywania alkoholu mogą wykraczać poza osobę nadużywającą. Jak wspomniano wcześniej, nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na kilka sfer życia danej osoby. Oprócz pracy, szkoły i relacji osobistych, wpływ mają również osoby w życiu osoby nadużywającej alkoholu. Upośledzony osąd pod wpływem alkoholu może prowadzić do angażowania się w ryzykowne zachowania, które mogą być niebezpieczne dla osoby nadużywającej alkoholu i osób z jej otoczenia. Co więcej, wpływ na zdrowie osoby nadużywającej alkoholu może być szkodliwy i mieć długotrwałe skutki. Skutki takie jak: osłabienie układu odpornościowego, problemy sercowo-naczyniowe, urazy fizyczne w wyniku upośledzenia funkcji motorycznych. Ośrodek dla alkoholików leczy uzależnionych i daje im szansę na zupełnie nowe życie. Leczenie zamknięte alkoholików przynosi najlepsze efekty.

To warto wiedzieć

Początek odstawienia alkoholu jest zależny od poziomu nadużywania alkoholu przez użytkownika. Dla niektórych może to być kwestia godzin lub nawet dni, zanim dana osoba poczuje skutki odstawienia alkoholu. Intensywność doświadczanych objawów również zależy od osoby i będzie się różnić. Przykłady objawów odstawienia alkoholu to: niepokój, wahania nastroju. Przedawkowanie alkoholu jest w rzeczywistości uważane za zatrucie alkoholowe. Zatrucie alkoholem występuje, gdy dana osoba spożyła więcej alkoholu niż jej organizm może tolerować lub metabolizować. Objawy zatrucia alkoholowego mogą obejmować: mdłości i wymioty. Nadużywanie alkoholu jest często postrzegane w połączeniu z innymi chorobami psychicznymi. Ta forma uzależnienia zazwyczaj powoduje szkody dla zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego osoby, i będzie wymagać profesjonalnej pomocy, aby to przezwyciężyć. Uzależnienie od alkoholu może być szkodliwe dla twojego umysłu, ciała i ducha. Może utrudniać wykonywanie potencjalnych zadań w domu, pracy i szkole, a także niszczyć ważne związki. Na szczęście uzależnienie od alkoholu jest stanem uleczalnym, a z odpowiednią pomocą, trzeźwość jest możliwa. Leczenie alkoholizmu odbywa się w zakładzie dla alkoholików. Odwyk alkoholowy to skuteczna forma terapii.