OCP przewoźnika co to jest

OCP przewoźnika co to jest

OCP przewoźnika co to jest – kiedy chcemy założyć własną firmę przewozową, musimy spełnić bardzo dużo różnych kryteriów. Nie będziemy tutaj omawiać wszystkich związanych z prowadzeniem tego typu działalności, ale powiemy sobie między innymi o tym, które z nich są najważniejsze, jak również o tym, które może nie są konieczne do założenia własnej działalności gospodarczej opartej na przewozie towarów, ale są mile widziane na rynku. Do tej kategorii przede wszystkim zalicza się ubezpieczenie przewoźnika OCP.

Pojazdy oraz kierowcy

Założenie firmy przewozowej wcale nie jest trudne, a szczególnie w Polsce, gdzie rynek jest dość chłodny. Wystarczy spojrzeć sobie na europejskie statystyki i zobaczyć, że Polscy kierowcy, a dokładniej polskie firmy transportowe odpowiadają za prawie 40% wszystkich towarów, przewożonych w Unii Europejskiej. Możemy założyć firmę, która będzie oczywiście firmą dużą lub małą. Możemy na przykład założyć firmę jednoosobową, w której to będziemy zarówno szefem, jak i kierowcą. Możemy również założyć firmę, w której to będziemy faktycznie szefować, a transporty za nas będą wykonywać nasi kierowcy. Oczywiście będziemy musieli kierowcom zapewnić pojazdy, natomiast kierowcy przez nas rekrutowani, będą musieli spełnić odpowiednie wymagania, czyli przede wszystkim powinni posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy.

Dobrze jest również w trakcie rekrutacji sprawdzić historię takich kierowców, czy przypadkiem w przeszłości nie zdarzyło im się, na przykład naginać przepisów odnośnie do czasu spędzonego za kółkiem w pracy, bądź czy na przykład nie zdarzało im się jeździć pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a w szczególności, czy nie zdarzało im się, to kiedy byli w pracy u innego przewoźnika. Jest to niezwykle istotna sprawa.

Wymagania dotyczące pojazdów

OCP przewoźnika co to jest

OCP przewoźnika co to jest

Kolejna kwestia są to wymagania dotyczące pojazdów, czyli przede wszystkim, muszą one mieć badania techniczne oraz ubezpieczenie OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/. Jeżeli prowadzimy firmę transportową i zamierzamy dużo jeździć, to dobrze byłoby również samochody objąć ubezpieczeniem AC, które to po prostu będzie nas zabezpieczało na wypadek koniecznych napraw, które powstaną w wyniku kolizji większych bądź mniejszych, które zapewne będą się zdarzać. Na ubezpieczeniu AC raczej nie warto oszczędzać.

Kolejną sprawą, o której warto powiedzieć, jest zamontowanie wszelkiej koniecznej aparatury, która śledzi czas pracy naszego pracownika. Chodzi tutaj głównie o tachograf. Warto również zastanowić się nad różnego rodzaju oprogramowaniami śledzącymi, na przykład opartymi na GPS. Dzięki temu będziemy w stanie śledzić każdy pojazd niezależnie i sprawdzać, czy na przykład kierowca nie napotka jakichś problemów, lub nie jedzie za długo. Jeżeli na przykład wydarzy mu się dłuższy postój w miejscu, w którym w zasadzie zatrzymywać się nie musiał, ponieważ mógł jechać, a auto było sprawne, a nie mam z nim kontaktu, może być tak, że na przykład dochodzi do napadu rabunkowego. Są to kwestie, które warto rozważyć.

Co to jest OCP przewoźnika?

Teraz przejdziemy do zagadnień, które są nieobowiązkowe, ale coraz częściej wymagane, szczególnie przez naszych klientów. Bardzo często pojawia się temat OCP przewoźnika. Co to jest? Pytanie nie jest zresztą bezzasadne. Posiadamy ubezpieczenie OC, mamy ubezpieczenie AC, to dlaczego potrzebne jest nam dodatkowe. Tutaj właśnie trzeba odpowiedzieć na pytanie: Co to jest OCP przewoźnika? OCP przewoźnika jest to ubezpieczenie towaru, który będziemy przewozić, od odpowiedzialności cywilnej. Czyli jeżeli nasza firma transportowa, będzie wykonywać dla naszego klienta jakiś transport i z jakiegoś powodu, ładunek ulegnie zniszczeniu bądź uszkodzeniu, to ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, za zniszczony towar naszemu klientowi. Coraz więcej klientów wymaga takiego ubezpieczenia i nie jest to pozbawione sensu.

Czy ubezpieczenie OCP jest to dla nas obciążenie, czy zabezpieczenie?

Wielu przewoźników uważa, że ubezpieczenie OCP przewoźnika , jest to dla nich tylko zbędnym balastem. Trzeba tutaj przede wszystkim zauważyć, że tego typu zdanie wypowiadają najczęściej osoby, prowadzące firmy, które nie miały wcześniej do czynienia z takimi sytuacjami, jak na przykład całkowite zniszczenie cennego ładunku. Bardzo często może się zdarzyć, że załadunek ulegnie zniszczeniu. Ponieważ to my bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, że ładunek zostanie przewieziony bezpiecznie z punktu “A” do punktu “B”, to niezależnie od czynników i przyczyn, będziemy musieli naszemu klientowi wypłacić za ten ładunek odszkodowanie. Jeśli na przykład nasza firma, działa sobie na rynku od niedawna i dochodzi do takich sytuacji, że dosyć cenny ładunek zostaje zniszczony i musimy zapłacić na przykład 50 000 zł odszkodowania naszemu klientowi, to pojawia się pytanie, skąd wziąć takie pieniądze. W tego typu sytuacji najczęściej wiąże się to z tym, że po prostu firma idzie pod młotek, ponieważ nie ma innej możliwości na to, aby wy spłacić tego typu zobowiązanie. Często są to sytuacje, które mogą pogrzebać całe życiowe plany, na rozkręcenie własnego interesu.