Delikatesy co to znaczy

Delikatesy co to znaczy

Branża spożywcza nie jest to tylko i wyłącznie jedna kategoria sklepów spożywczych, choć bardzo wiele osób myśli tak o niej w pierwszej chwili. Podobnie jak inne dziedziny handlu, handel artykułami spożywczymi podzielił się na grupy sprzedawców, które świadczą bardziej lub mniej wyspecjalizowane usługi. W handlu spożywczym wyróżnimy zatem dyskonty, hiper i supermarkety, delikatesy itp. Te ostatnie są specyficzną grupą sklepów.

Czym są delikatesy?

Samo słowo delikates oznacza rzecz rzadką i ekskluzywną. Nic więc dziwnego, że słowo to zostało użyte do określania sklepów z rzadkimi i cennymi towarami kolonialnymi. Obecnie właściwie nie mamy produktów, które swą małą dostępnością lub wysoką ceną dorównały delikatesom z minionych czasów, niemniej jednak delikatesy przetrwały i choć bywało z nimi różnie, to obecnie radzą sobie całkiem dobrze. Delikatesy obecnie świadczą w dalszym ciągu usługi ekskluzywne, ale ich charakter nieco się zmienił.

Czym delikatesy zdobywają klientów?

Delikatesy są kojarzone ze zwykłymi sklepami spożywczymi, ale w rzeczywistości są czymś zdecydowanie więcej. Oczywiście dostaniemy w delikatesach takie produkty jak na przykład zwykła kawa Jacobs Kronung czy słodycze Poznań jest miastem, które dobrze obrazuje to, jak działa branża delikatesów. Delikatesy są to sklepy, które najczęściej są zlokalizowane w galeriach handlowych oraz w miejscach, które są popularne i często uczęszczane. Ogólnie rzecz biorąc, delikatesy są sporo droższe od klasycznego sklepu spożywczego, ale ta cena nie jest tylko i wyłącznie podyktowana tym, że sklepy delikatesowe mają bardziej prestiżowe, czy po prostu lepsze lokalizacje.

Delikatesy są dedykowane dla klienta, który jest skłonny zapłacić więcej za zakupy, tylko dlatego, że robi je w prestiżowej lokalizacji. Sama lokalizacja sklepu to jednak nie wszystko. Delikatesy są to najbardziej ekskluzywnie urządzone oraz obsługiwane. Ich wystrój jest zdecydowanie kilka poziomów nad dyskontem oraz hipermarketem. Zresztą dyskonty, które swoim modelem biznesowym, swego czasu zagroziły istnieniu dyskontów, starają się przynajmniej w tym jednym delikatesy naśladować, czyli starają się stale unowocześniać swoje wnętrza, aby kojarzyły się jak najbardziej z delikatesami.

Co możemy kupić w delikatesach?

Delikatesy co to znaczyDelikatesy oferują nam z grubsza to samo, co może nam zaoferować dyskont, ale są pewne różnice. Delikatesy sprzedają produkty tylko dostarczane przez producentów zewnętrznych, które są sygnowane ich logiem, więc są zazwyczaj sporo lepszej jakości, niż dyskontowe czy marketowe odpowiedniki, produkowane dla dyskontów i wchodzące w zakres produktów, określanych mianem marek własnych. Delikatesy są marek własnych pozbawione, a jeśli zdarza się, że czasem są wprowadzane, to ich jakość i cena mają być wyższe niż produktów bazowych. Są to wtedy produkty premium. Dodatkowo delikatesy są miejscami, gdzie możemy kupić całą masę produktów, które są produktami sprowadzanymi z najdalszych zakątków świata i których nie będziemy mieli raczej okazji kupić w innych sklepach. Dzięki delikatesom mamy więc możliwość poszerzać swoje kulinarne horyzonty. Dodatkowo wiele z produktów początkowo dostępnych tylko w delikatesach, z czasem trafia też do innych sklepów, więc delikatesy w zasadzie przecierają kulinarne szlaki.

Delikatesy online

Delikatesy stosunkowo późno zagościły w sieci, ale obecnie właściwie niemal każda sieć delikatesów ma możliwość, aby zamówić w nich towar z dowozem, lub z odbiorem w punkcie stacjonarnym. Jest to niezwykłe udogodnienie, ponieważ nie musimy chodzić po sklepie, tylko możemy zrobić zakupy z własnego domu z własnej kanapy. Jest to nie tylko wygodne, ale i bezpieczniejsze, niż robienie zakupów w punktach stacjonarnych. Oczywiście mamy tutaj na myśli obecną sytuację związaną z pandemią wirusa SARS-COV-2. Szczególnie duże znaczenie ma to z pewnością dla osób starszych i schorowanych, które muszą szczególnie uważać na miejsca, w których można się zarazić.

Delikatesy online – skuteczne w walce z koronawirusem

Kiedy obawiamy się zarażenia, staramy się unikać oczywiście wszelkich aktywności, w większych grupach ludzkich. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy również przenieść to zachowanie na zakupy, a przynajmniej na zakupy te cotygodniowe i największe, które powodują, że w sklepie spędzamy zdecydowanie więcej czasu. Bardzo dużo delikatesów ma obecnie w swojej ofercie opcję delikatesów online. Co prawda dostępność tej usługi spada wraz z wielkością miasta, w jakim mieszkamy, niemniej jednak w dużych miastach, w których tego typu usługi są dostępne, istnieje również największe ryzyko zarażenia się, stąd ta dysproporcja nie jest również pozbawiona sensu. Istnieją również inne opcje. Delikatesy oprócz delikatesów online, (w których możemy wybrać sobie zamówione produkty i zamówić dostawę do domu) dają nam również opcję zamówienia towaru i odbioru w sklepie. Pomimo że nie ograniczamy wtedy kontaktów z innymi ludźmi do zera, to jednak zdecydowanie redukujemy ten kontakt, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko tego, że możemy się zarazić. Podobne opcje oprócz delikatesów mają również niektóre sieci spożywcze oraz z chemią domową i kosmetykami.