Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła są opcją ogrzewania realizowaną równolegle z ich odpowiednikami naziemnymi i powietrznymi. W takim przypadku ciepło jest przekazywane do domu z podziemnego źródła (tj. wody). Jako dolne źródło wody bardziej odpowiednia jest pompa gruntowa lub wodna. Zasada działania i konstrukcja jest tutaj podobna: woda gruntowa krąży w pompie, energia cieplna potrzebna do ogrzewania i woda używana do ogrzewania.

Czym różni się pompa ciepła od tradycyjnego systemu grzewczego?

Po pierwsze, jest tani i praktyczny w użyciu. Pompa ciepła jest podobna do lodówki, tylko na odwrót. Dlaczego ta technologia jest wyjątkowa i dlaczego jest tak popularna i ekonomiczna? Wykorzystując tylko 1 kW do zasilania głównej sprężarki, mamy około 5 kW ciepła. W niektórych przypadkach ten sam kilowat rozproszy więcej ciepła.

Należy pamiętać, że pompa faktycznie usuwa z powietrza około 80% energii cieplnej, a system nie wymaga okapów, kominów, smarowania i bieżącej konserwacji technicznej. Technologia jest innowacyjna, przyjazna dla środowiska, bezpieczna i wszechstronna, odpowiednia dla wszystkich typów nowoczesnych budynków, a konstrukcja pompy ciepła jest stale ulepszana. Istnieją różne typy pomp ciepła, z których niektóre wykorzystują powietrze jako źródło ciepła, inne wykorzystują wodę ze zbiorników lub źródeł podziemnych oraz pompy gruntowe.

Wodne pompy ciepła — jak działa system

pompa ciepła

pompa ciepła

Pompy ciepła ze źródłem wodnym działają z wykorzystaniem istniejących zbiorników wodnych w okolicy lub przez dwie studnie głębinowe (wlot i wylot). Wodna pompa ciepła pobiera wodę z jednej studni, odzyskuje ciepło i przekierowuje je do domu jednorodzinnego, gdzie przesyła schłodzoną wodę do następnej studni. Urządzenie musi być wyposażone w układ sterowania, który spowoduje jego awaryjne wyłączenie, jeśli temperatura zasilania wody spadnie poniżej dopuszczalnej temperatury.

Konstrukcja pompy ciepła jest kompaktowa i prosta. Urządzenie działa jak agregat chłodniczy, ponieważ wewnętrzna wnęka chłodzi się, ciepło jest skoncentrowane i uwalniane z systemu. Zadaniem współczesnych projektantów jest działanie odwrotne, wychwytywanie ciepła z otoczenia o niskiej temperaturze i przekazywanie go do pomieszczenia.

Pompa ciepła: z czego się składa?

W swojej pracy wykorzystuje źródła termalne, techniczne, atmosferyczne i geodezyjne wód podziemnych. Technicznie konstrukcja składa się z trzech obwodów wypełnionych specjalnymi płynami. Pompy ciepła do ogrzewania domów zawierają następujące elementy: skraplacze, parowniki, liczniki energii elektrycznej, sprężarki, automatyczne systemy sterowania, liczniki ciepła, zawory i urządzenia komunikacyjne.

Wody gruntowe są doskonałym źródłem ciepła, ponieważ ich temperatura jest powyżej zera. Wyższe temperatury wody poprawią wydajność pompy. Jednak płynna i prawidłowa praca pompy tak naprawdę zależy od co najmniej dwóch czynników. Po pierwsze, jakość wody w studni wlotowej jest dobra. Drugi to głębokość powierzchni wody, gdy woda jest pompowana. Jej głębokość nie powinna przekraczać 10-15 m. Niespełnienie powyższych warunków skutkować będzie dużym zużyciem energii podczas pracy pompy ciepła lub częstym płukaniem studni iniekcyjnej.

Wspólna pompa ciepła wodna z systemem ogrzewania domu

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła mogą być stosowane z nagrzewnicami powierzchniowymi, powietrznymi lub konwekcyjnymi. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy pompa jest połączona z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. W tym przypadku instalacja jest również stosunkowo prosta, a kolejne operacje są również dość wygodne. Pompa jest przydatna w systemach grzewczych, w których temperatura powietrza dochodzi do 40°C.

Pompy ciepła różnią się nieco od współdzielenia grzejników konwekcyjnych, ponieważ generalnie nadają się do pobierania wody z kotła centralnego ogrzewania. Gdy temperatura płynu chłodzącego osiągnie około -80 stopni Celsjusza, grzałka uzyskuje wymaganą moc. Z drugiej strony woda wypływająca z pompy osiąga jedynie około -50 stopni Celsjusza. Aby skompensować te różnice i zwiększyć wydajność radiatorów, konieczne jest co najmniej podwojenie ich powierzchni.

Ciepło zimą i chłodne latem

Warstwy wodonośne wykorzystywane przez wodne pompy ciepła są doskonałymi źródłami ciepła zimą i dobrymi absorberami w upalne lata. Dlatego tego typu system umożliwia energooszczędne ogrzewanie i niedrogie chłodzenie domów. Należy jednak wiedzieć, że tę bipolarną pracę pompy można stosować tylko w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Czy zakup wodnej pompy ciepła jest drogi?

Oczywiście, jeśli jest realizowany tylko ze środków własnych. Dostępne są jednak środki z różnych programów pomocowych. Program Czyste Powietrze pozwala na otrzymanie dotacji w wysokości 32 000 zł na zakup pompy ciepła, plus dodatkowo 37 000 zł, jeśli inwestycja zwiększy panele fotowoltaiczne. Na chwilę obecną sprawa nie jest od dawna rozpatrywana, a konsumenci mają prawo korzystać z programu w połączeniu z innymi programami, takimi jak stop smogowy czy ulga termomodernizacyjna.

Informacje o innych programach wsparcia można uzyskać przy zamawianiu pomp ciepła, fotowoltaiki od firm specjalizujących się w sprzedaży, montażu i konserwacji tych urządzeń. Obecnie istnieją programy dotacyjne, takie jak Moje Ciepło i Moje Prąd. W pierwszym przypadku dofinansowanie obejmuje zakup i montaż pompy ciepła w nowo wybudowanym domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Dotacja wynosi do 30% poniesionych kosztów, w zależności od rodzaju wybranej pompy ciepła. Czyli: 7 000 zł dla powietrznych pomp ciepła i 21 000 zł dla gruntowych pomp ciepła, pokrywających wydatki poniesione od stycznia 2021 roku.