Gładź gipsowa

Gładź gipsowa

Każdy z nas marzy o tym, aby ściany w pomieszczeniach wyglądały niemalże idealnie. Często nie wiemy jednak, w jaki sposób doprowadzić je do takiego stanu. Jednym z rozwiązań jest gładź gipsowa, która wyróżnia się doskonałymi właściwościami. Niewiele osób zdaje sobie jednak sobie sprawę z tego, dlaczego wcześniej wspomniany materiał cieszy się tak dużym uznaniem wśród profesjonalistów. Czym charakteryzuje się gładź gipsowa? Jakie zastosowanie ma gładź gipsowa? Jakie zalety i wady gładzi gipsowej możemy wyróżnić? Jak szybko i skutecznie położyć gładź gipsową? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym charakteryzuje się gładź gipsowa?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie gładzi gipsowej, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym ona tak właściwie się charakteryzuje. Otóż jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród wszystkich rodzajów, które są potencjalnie dostępne. W tym przypadku wiążącym materiałem jest gips, który wyróżnia się niewielką granulacją i jest pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Gładzie syntetyczne dostępne są w formie mieszanki, którą należy rozrobić z wodą, a później nałożyć na ścianę w stosunkowo krótkim czasie. Gładź gipsowa naturalna wyróżnia się natomiast ponadprzeciętnym poziomem bieli, jednocześnie jest gotowa do użycia niemalże natychmiastowo. Niestety jest też mniej wytrzymała, w porównaniu do syntetycznego odpowiednika. Co więcej, dłuższy jest również czas wiązania- oba rodzaje gładzi są praktycznie idealnie gładkie, jednocześnie pozwalają na modną aranżację. Niewielka granulacja sprawia, że możliwe jest nałożenie nawet kilku warstw tego preparatu, jeśli zajdzie taka potrzeba. W ten sposób mamy niemalże pewność co do tego, że ściana zostanie wyrównana, a powierzchnia będzie nieskazitelnie gładka. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że gładź gipsowa może wpływać na korodowanie metali, a mianowicie znacząco przyspieszyć proces. Dlatego też nie powinniśmy nakładać jej na metalowe elementy. Jeśli jest to konieczne, wówczas w pierwszej kolejności użyjmy farby antykorozyjnej, która stanowi niezbędną ochronę. 

Jakie zastosowanie ma gładź gipsowa?

Gładź gipsowa w sposób szczególny zalecana jest do dziennych i sypialnych pokoi. Produkt ten jest ekonomiczny, jednocześnie gwarantuje estetyczny efekt końcowy. Tego typu powierzchnia spotykana jest w zdecydowanej większości pomieszczeń mieszkalnych. Należy w tym miejscu podkreślić, że gładź gipsowa ma odpowiednią przyczepność niemalże do każdego rodzaju podłoża. Zalecana jest na powierzchnie cementowe, betonowe, cementowo-wapienne, jak również na płyty gipsowo-kartonowe lub na mieszanki gipsowo-polimerowe. Gładzie gipsowe mogą być stosowane w pomieszczeniach, których wilgotność nie przekracza 70%.

Jakie zalety i wady gładzi gipsowej możemy wyróżnić?

Gładź gipsowa

Gładź gipsowa

Nie bez powodu gładź gipsowa cieszy się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możliwe jest dekoracyjne wykończenie zarówno ścian, jak i sufitów. Za ich pośrednictwem możemy wygładzić powierzchnię. Dodatkowym atutem jest satysfakcjonujący odcień bieli. Jej położenie sprawia, że możemy zaoszczędzić pieniądze na białą farbę. Nie w sposób nie wspomnieć o niskiej cenie i satysfakcjonującej przyczepności. Zaletą jest również brak problemów związanych ze szlifowaniem. Właściwie każdy na własną rękę może poradzić sobie z wykonywaniem takich prac. Wysokiej jakości gładź gipsowa może być z powodzeniem stosowana na zróżnicowane powierzchnie. Niestety nie ma idealnych rozwiązań, podobnie jest również w tym przypadku. Wcześniej wspomniany produkt nie pozwala ścianom na swobodne oddychanie, dodatkowo nie jest odporny na wilgoć. Gładź gipsowa nie jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Położenie jej w niekorzystnych warunkach sprawi, że wykończenie ściany po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu. 

Jak szybko i skutecznie położyć gładź gipsową?

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się gruntowaniem ścian. Zdejmujemy wcześniej gniazdka, włączniki i wszystkie inne przeszkody, które mogą nam utrudnić pracę. Następnie oczyszczamy powierzchnię z zanieczyszczeń, myjemy ją i odtłuszczamy. Teraz możemy zagruntować ścianę korzystając z wałków i pędzli. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny preparat gruntujący. Podczas nakładania warstwy należy pamiętać o postępowaniu zgodnym z zaleceniami producenta. Następnym etapem jest gipsowanie ścian i sufitu. Zabieg ten przeprowadzany jest przed nakładaniem gładzi. Na sam koniec zajmujemy się nakładaniem gładzi. Możliwe jest skorzystanie ze szpachli lub wałka- w zależności od indywidualnych preferencji. Przed pracami właściwymi zasłońmy poszczególne elementy, jak chociażby okna, drzwi i podłogę. Ostatnim etapem jest ewentualne wygładzenie powierzchni specjalnymi gąbkami.