Ile jest ważna konsultacja psychologiczna?

Ile jest ważna konsultacja psychologiczna?

Terapia psychologiczna to forma popularnej pomocy, która jest wskazana w naprawdę wielu przypadkach. Nie sposób nie zauważyć, że z pomocy psychologicznej oraz psychoterapeutycznej korzysta coraz więcej osób. Na szczęście, problemy natury emocjonalnej są coraz mniej stygmatyzowane. Nie ulega wątpliwości, że psycholog może również pomóc, jeżeli zależy nam na wykonaniu badań, które są niezbędne do wykonywania zawodu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo ważna jest konsultacja u psychologa. Takie pytanie jest jednak zasadne jedynie w przypadku wykonywania testów.

Ile jest ważna konsultacja psychologiczna?Jak wybrać dobrego specjalistę?

Nie sposób nie zauważyć, że skuteczność terapii psychologicznej, a także badań zależy w dużej mierze od tego, kto je wykona. Psychoterapia indywidualna, a także terapia młodzieży również powinny odbywać się w odpowiednich warunkach. O czym więc należałoby pamiętać? Na pewno o tym, aby specjalista był dobry. Należałoby więc sprawdzić w pierwszej kolejności jego kwalifikacje. Jeżeli poszukujemy psychologa, sprawa jest dość prosta. Jest nim osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż nie każdy psycholog specjalizuje się w leczeniu takich samych schorzeń. Jeżeli zależy nam na przeprowadzeniu badań psychologicznych, należy dowiedzieć się, czy dany specjalista w ogóle je wykonuje. Niestety, nie wszyscy specjaliści wykonują badania wysokościowe. Należałoby również zwrócić uwagę na to, czy psycholog dokształca się. Jeśli uczestniczy w kursach czy szkoleniach, świadczy to prawdopodobnie o tym, że poszerza on swoją wiedzę. Odpowiednia wiedza jest zaś niezbędna do tego, aby można było mówić o skuteczności procesu terapeutycznego. Nie zawsze jednak poszukujemy psychologa. Bardzo wiele osób poszukuje bowiem psychoterapeutów. Na szczęście, zdecydowana większość psychoterapeutów to także psychologowie. Możemy więc skorzystać zarówno ze wsparcia psychologicznego, jak i z pomocy psychoterapeutycznej w gabinecie jednej i tej samej osoby. Nie sposób nie zauważyć, że dobrzy specjaliści posiadają zazwyczaj dużą ilość pozytywnych opinii. Doskonale byłoby więc postarać się o to, aby poczytać opinie na temat poszczególnych psychologów oraz psychoterapeutów. Pamiętajmy o tym, że najwięcej profesjonalistów pracuje w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Nie należy także zapominać o tym, że psychoterapeuci zazwyczaj dążą do utrzymywania dobrego kontaktu ze swoimi pacjentami. Jeżeli cokolwiek nie podoba nam się podczas pierwszej wizyty u specjalisty, dobrze byłoby rozważyć zmianę terapeuty.

Jaka jest ważność konsultacji psychologicznej?

Na pytanie o to, jak długo ważna jest konsultacja psychologiczna nie da się odpowiedzieć w jakiś jednoznaczny sposób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku badań, można mówić o pewnym okresie ich ważności. Kiedy najczęściej są zaś wykonywane badania psychologiczne? Przede wszystkim wówczas, gdy staramy się uzyskać pozwolenie na broń. Badania psychologiczne przeprowadza się nierzadko także dla niektórych kierowców. Przydatne mogą okazać się także wtedy, gdy chcemy pracować na wysokości. Nie da się wyczerpująco opisać przypadków, w których wskazane są konsultacje psychologiczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy psycholog jest uprawniony do przeprowadzenia takowych badań. Należy także mieć na uwadze to, iż w celu przeprowadzenia badań, należy udać się zazwyczaj na kilka konsultacji. Zazwyczaj powinny odbywać się one właśnie jedna za drugą. Jeżeli przerwy między poszczególnymi wizytami będą zbyt długie, musimy liczyć się z koniecznością powtórnego odbycia konsultacji czy też poddania się badaniom. W razie jakichkolwiek wątpliwości należałoby skonsultować się z psychologiem i poprosić go o ocenę sytuacji.

Co jeszcze należałoby wiedzieć podejmując terapię?

psycholodzy Gdynia

psycholodzy Gdynia

Jeżeli zależy nam na podjęciu procesu terapeutycznego, wskazana jest cierpliwość. Pozytywnych rezultatów nie ujrzymy po jednej czy dwóch sesjach. Niestety, nierzadko nie pozwala to nawet na pogłębienie diagnostyki. Należy także mieć świadomość tego, iż psychoterapia jest procesem żmudnym. Szczególnie problematyczne jest to w przypadku zaburzeń osobowości typu borderline. Psychoterapia zaburzeń osobowości jest szczególnie skomplikowana i wymaga dużej dawki cierpliwości zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty. W przypadku przejściowych trudności adaptacyjnych doskonale może sprawdzić się terapia SNR. To nic innego jak terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. W przypadkach bardziej skomplikowanych, takich jak wspomniane już zaburzenia osobowości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór terapii w nurcie psychodynamicznym lub poznawczo-behawioralnym. Nie należy zapominać także o tym, że terapia trwa zazwyczaj tak długo, jak potrzebuje tego pacjent. Jeśli mamy skomplikowane problemy, należy liczyć się z nieco dłuższym procesem psychoterapeutycznym. W przypadku mniej złożonych trudności, pomóc może krótsza terapia. Należałoby również zdawać sobie sprawę z tego, iż w niektórych przypadkach uzyskanie w pełni zadowalających rezultatów nie będzie możliwe.