Ile zarabia biuro rachunkowe

Ile zarabia biuro rachunkowe

Właściciel jakiegokolwiek biznesu marzy o dużych zarobkach. To samo dotyczy właścicieli biur rachunkowych. Biura księgowe oferują różnego typu mniej lub bardziej dochodowe usługi. Sprawdzamy, ile zarabia biuro rachunkowe, prowadząc własne biuro rachunkowe.

Zakres i koszt usług

Na początku nakreślmy, jakie w ogóle usługi będziemy świadczyć. Najpopularniejsze z nich to prowadzenie pełnej i uproszczonej księgowości. Dziś to jednak za mało, aby móc mówić o sukcesie biura. Musimy do tego dołożyć przede wszystkim prowadzenie kadr i płac oraz sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych. To minimum, jakie musi dziś oferować biuro rachunkowe .

Cennik biura rachunkowego EKB zależy w głównej mierze od miasta, w jakim się znajduje. W większych miejscowościach ceny muszą być wyższe, ponieważ wyższe są koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niemniej jednak do obliczeń przyjmiemy średnie ceny krajowe usług księgowych. Za prowadzenie księgowości uproszczonej biura pobierają opłatę w wysokości minimum 80 zł miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to sytuacji, w której ilość dokumentów księgowych jest niewielka.

Sprawy podatkowe firmy również nie są w tym przypadku zbyt skomplikowane. Najczęściej uproszczona księgowość plasuje się granicach 150-500 zł za miesiąc. Wystarczy więc kilkanaście klientów, aby osiągnąć przychody rzędu 1 500-2 000 zł. Niemniej jednak wciąż jest to zbyt mało, aby móc mówić o zadowalających dochodach. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę koszty prowadzenia działalności, które wcale nie są małe. W związku z tym biuro rachunkowe musi jeszcze oferować pełną księgowość. Za prowadzenie pełnych ksiąg biura pobierają znacznie wyższe opłaty – od 200 zł do nawet 5 000 zł. Mowa tutaj o dosyć prostych firmach. W przypadku dużych firm z rozbudowaną strukturą księgową, opłata za miesiąc może sięgać nawet  i 15 000 zł. Pamiętajmy jednak, że do prowadzenia takich firm potrzebujemy pracowników, których wynagrodzenia będziemy musieli opłacić. Tymczasem za prowadzenie kadr i płac biura zwykle pobierają od 20 do 40 zł za pracownika.

Dodatkowe usługi biura

Ile zarabia biuro rachunkowe

Ile zarabia biuro rachunkowe

Obecnie większość biur rachunkowych oferuje również dodatkowe usługi. Wśród nich możemy znaleźć na przykład sporządzanie sprawozdań dla instytucji zewnętrznych, takich jak GUS. Opłata za sporządzenie sprawozdania może wynosić od 20 do nawet 150 zł.

Biura oferują również doradztwo księgowe, które jednak często wliczone jest w cenę prowadzenia księgowości. Natomiast porady podatkowe są już płatne dodatkowo. Tutaj jednak jest pewien haczyk. Porad podatkowych mogą udzielać jedynie doradcy podatkowi, dlatego biuro rachunkowe musi z nimi współpracować.

Jednorazowa porada kosztuje od 150 zł do nawet i 300-400 zł. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania danej sprawy. Biura rachunkowe często pobierają również opłatę za archiwizowanie dokumentów. Pamiętajmy jednak, że wszelkie usługi dodatkowe mogą mieć charakter incydentalny. Mogą więc one zwiększać podstawowe przychody, jednak nie należy ich brać za pewnik. Podstawą oceny rentowności biura powinny być przychody stałe, oparte na prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz kadr i płac.

Ile można zarobić prowadząc biuro rachunkowe?

Każdy właściciel określa inny próg zarobków, od którego prowadzenie działalności jest dla niego opłacalne. Najczęściej jest to granica kilku tysięcy złotych miesięcznie. Biura rachunkowe w ogólnym rozrachunku mogą zarobić od 5 000 do nawet 100 000 zł miesięcznie. Pierwszy próg najczęściej wyznaczają osoby, które samodzielnie prowadzą księgowość swoich klientów. Po odliczeniu opłat stałych zostaje im około 2 000-2 500 zł dla siebie. Dla jednych jest to dużo, dla innych mało.

Próg 100 000 zł miesięcznie najczęściej osiągają duże biura rachunkowe, które jednak ponoszą także wysokie koszty. Nie możemy ich bagatelizować analizując zarobki biura rachunkowego. Inne koszty ponosi bowiem małe biuro prowadzone przez właściciela, inne zaś takie, które aspiruje do miana małej korporacji księgowej. Przeanalizujmy również przekrój klientów, czyli na czym dokładnie opierają się zarobki biura. Niestety, nie sposób o tym zapomnieć. Opierając się na kilku klientach kluczowych, płacących wysokie faktury, możemy zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Problem w tym, że gdy odejdzie jeden klient, to nasze zarobki drastycznie spadają. W związku z tym dobrze jest zróżnicować prowadzone firmy i faktury, jakie płacą na rzecz biura rachunkowego. Chodzi bowiem o to, aby nie pozbawić się w krótkim czasie źródła dochodu.

Zarobki biura rachunkowego mogą kształtować się w różny sposób, w zależności od tego, jakie podejście ma jego właściciel. Niektórzy bowiem prowadzą biuro samodzielnie i jest ono dla nich alternatywą dla etatu. Tymczasem inni budują znaną na rynku markę i stają się bardziej managerami, niż księgowymi. Zarobki takiego biura będą o wiele wyższe, ale większe są również koszty jego działalności. Każdy właściciel biura musi samodzielnie określić, jaki przedział zysków będzie dla niego satysfakcjonujący.