Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

Plusy i minusy mieszkań od dewelopera: deweloperzy prześcigają się w budowach nowych mieszkań. Czy jednak zawsze zakupienie ,,świeżynki” będzie dobrym pomysłem? Nie warto kupować kota w worku. Sprawdźmy uprzednio plusy, jak i minusy takiego rozwiązania. Zakupienie mieszkania to bardzo kosztowna inwestycja. Przy okazji podjęcie decyzji czy chcemy żyć w nowym mieszkaniu od dewelopera, czy w takim pochodzącym z rynku wtórnego. Jedno, jak i drugie ma swoje zalety i wady, jak i wymaga odmiennego podejścia w wyszukaniu lokum. 

Dokumenty

Gdy decydujemy się na zakup mieszkania wprost od dewelopera, musimy sprawdzić jego kondycję finansową i wiarygodność. Warto wyszukać już zrealizowaną przez niego inwestycję, popytać wśród znajomych, czy prześledzić fora w poszukiwaniu opinii. Znakomitym źródłem informacji o deweloperze będzie również bank, który zanim udzieli nam kredytu, dokładnie sprawdzi dewelopera. Warto poddać sprawdzeniu również stan prawny działki, na której powstanie inwestycja, jak i pozwolenie na budowę. W wypadku zakupu lokum z drugiej ręki dobrze będzie sprawdzić księgi wieczyste, opłacanie czynszu, akt notarialny nabycia, ilość zameldowanych osób w lokalu.

Koszt i wywiad środowiskowy

Wadą zakupu mieszkania od dewelopera będzie jego cena. Zwykle jest ona wyższa o minimum kilkanaście procent od mieszkania z drugiej ręki, o podobnym standardzie. Jeżeli budowa mieszkania dopiero trwa, ciężko będzie nam zweryfikować jak się w danym miejscu mieszka, nie będzie kogo o to zapytać. Noi nie zawsze będziemy mogli obejrzeć mieszkanie przed zakupem, jeżeli nie będzie ukończone. Nabywając mieszkanie z drugiej ręki, widzimy co bierzemy.

Zapach nowości

Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

Plusy i minusy mieszkań od dewelopera

Mieszkanie od dewelopera, jest na pewno nowe. Wszystkie rury, instalacje, ściany, przyłącza są całkiem nowe. Nie istnieje żadna historia, ani przykra przeszłość. Dopiero pierwszy właściciel nada charakter wybranemu miejscu i dostosuj je do własnych potrzeb. Za nowość trzeba będzie jednak zapłacić, bywa że więcej aniżeli za mieszkanie z rynku wtórnego. Jeżeli upatrzone przez nas mieszkanie jest jeszcze na etapie budowy, możemy wprowadzić planowane zmiany w przestrzeni. Chodzi głównie o wprowadzenie w życie swoich pomysłów, jak chociażby budowa wyspy, czy przesunę ścian. W wypadku mieszkań gotowych zmian dokonamy sami, a koszty będą zwykle sporo większe.  Chociaż nie stanowi to reguły, to jednakże nowe mieszkania powstają na osiedlach, które są bardziej oddalone od centrum. Wynika to z faktu dostępności działek pod budowę takich inwestycji. Łatwiej znaleźć nam mieszkanie z dobrą lokalizacją z drugiej ręki. Nie bez znaczenia pozostaje również spraw samego budynku – te nowsze powstają głównie według nowoczesnej technologii, te pochodzące z rynku wtórnego są różne.

Zobacz również:

Własność

W wypadku zaciągania kredytu, mieszkanie pochodzące od dewelopera od razu nie będzie naszą własnością. Właścicielem staniemy się dopiero po nawet kilkunastu miesiącach, kiedy spiszemy umowę notarialną. W wypadku mieszkań z drugiej ręki dostaniemy klucze, podpiszemy protokół, umowę i już będziemy na swoim. Z deweloperem można porozmawiać o upustach. Rynek wtórny jest dużo bardziej sztywny.

nowe mieszkania Warszawa

Mieszkanie od dewelopera chociaż jest nowe, to jest niestety gołe. Nie ma w nim właściwie nic (chyba, że mówimy o mieszkaniu z podwyższonym standardem, gdzie wykonuje się już podłogi i kładzie glazurę), a to związane jest z dużym wydatkiem na remont i urządzenie. Dlatego też w takich przypadkach istotny będzie wkład własny, z którego sfinansujemy część pracy. W całkiem nowym mieszkaniu nie możemy od razu zamieszkać. Inaczej będzie z mieszkaniem z drugiej ręki. Chociaż część z nich nadaje się z pewnością do remontu to większość posiada podstawowe wyposażenie takie jak terakota, wanna, kran, zlew. Mieszkania pochodzące z rynku wtórnego to również w pełni urządzone lokale – zależy co wybierzemy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zakup mieszkania to nie tylko i wyłącznie wydatek na samo lokum, ale również na opłaty u notariusza, opłaty w sądzie, ale i podatek. Podatek od umów cywilnoprawnych wynosi w tym wypadku 2%, ale należy uważać. Nie musimy go płacić w chwili, kiedy deweloper zapłaci VAT od sprzedania mieszkania. W rezultacie w wypadku nowego mieszkania podatek ten nie będzie obowiązywał. Co innego w chwili zakupienia mieszkania z drugiej ręki. Znaczy to tyle, że za całkiem nowe mieszkanie na ogół tego podatku nie musimy zapłacić, za te z wtórnego już tak.

Opłaty sądowe

Do wydatków trzeba będzie doliczyć również opłaty sądowe. Nabywając mieszkanie trzeba będzie założyć księgę wieczystą. Wpisywany jest do niej właściciel, a w wypadku kredytu, ustanawiana jest również hipoteka dla banku. Każda z czynności tyczących się księgi wieczystej podlegać będzie opłacie. Opłaty mogą zostać pobrane przez notariusza. On zajmie się sporządzeniem aktu i przekaże go dalej do sądu, albo urzędu.

Zobacz również:

Terminy

Jeżeli osobie nabywającej mieszkanie zależy na czasie, najlepiej jeżeli zakupi mieszkanie z drugiej ręki, bowiem można się tam wprowadzić praktycznie od ręki. Jeżeli zaś chodzi o mieszkanie od dewelopera – minie sporo czasu od momentu wpłacenia pieniędzy do wprowadzenia się.