Jak się leczy uzależnienie od leków

Jak się leczy uzależnienie od leków

Z roku na rok coraz więcej osób przyznaje się do tego, że sięga nałogowo po różnego rodzaju leki. Niestety, samo rozpoznanie u siebie choroby to dopiero początek. Musimy jeszcze podjąć odpowiednie leczenie, aby mieć pewność, że pokonaliśmy nałóg. Jak możemy leczyć uzależnienie od leków? Czy całkowite wyleczenie jest w ogóle możliwe? Odpowiadamy.

Trudne uzależnienie

Uzależniony od leków może być nawet co trzeci Polak. Nie bez powodu psychologie mówią, że jest to bardzo trudny nałóg, który niełatwo rozpoznać i pokonać. Dlaczego? Ponieważ leki tak naprawdę są nam bardzo potrzebne. Nie możemy całkowicie się od nich uwolnić, ponieważ często zapadamy na różnego rodzaju schorzenia. Możemy je wyleczyć właśnie dzięki odpowiednio dobranym lekom. Co więcej, lekomania to bardzo podstępne uzależnienie. Często wydaje nam się, że dany lek po prostu musimy zażyć. To nasz organizm wysyła nam jasny sygnał, że bez niego nie potrafi funkcjonować. O dziwo, rzeczywiście odczuwamy objawy niezażywania leków. Czym objawia się lekomania? Najczęściej zaczyna się bardzo niewinnie. Jeśli boli nas głowa, sięgamy po tabletkę. Nie potrafimy zasnąć – bierzemy lek nasenny. Jeśli zaś mamy katar – musimy zaaplikować sobie krople do nosa. Często uzależnionym wydaje się, że przyjmując duże ilości leków będą po prostu zdrowsi. Zwykle objawia się to nadmierną suplementacją wszystkiego, co możliwe. Nie bez powodu lekarze biją na alarm i apelują, aby leki nie były powszechnie dostępne. Lekomania bardzo często tuszuje nasze problemy psychiczne. Niestety, może też spowodować, że przeoczymy sygnały chorobowe, jakie wysyła nam nasz organizm. Samodzielne pokonanie uzależnienia jest bardzo trudne. Leczenie uzależnień od leków powinno odbywać się pod okiem doświadczonego terapeuty.

Pobyt w ośrodku zamkniętym

Odwyk lekowy czasami przybiera postać pobytu w centrum uzależnień. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy jesteśmy uzależnieni od wielu lat, a co więcej nasz organizm protestuje, gdy chcemy leki odstawić. Mamy więc objawy podobne do odstawienia alkoholu czy narkotyków. Musimy więc przejść etap oczyszczania, zwany inaczej detoksem. Ośrodki dla uzależnionych przyjmują także osoby, które przez swój nałóg trafiły do szpitala, na przykład po przedawkowaniu leków. Wraz z oczyszczaniem organizmu chory przygotowuje się w nich do podjęcia terapii. Praca z psychologiem ma uświadomić uzależnionemu fakt, iż obecnie znajduje się on w sidłach nałogu. Pobyt w ośrodku zamkniętym zwykle trwa kilka tygodni, po czym chory zostaje wypuszczony do domu. Niemniej jednak na tym jego leczenie się nie kończy. Musi on jeszcze przejść kompleksową terapię odwykową. Zwykle odbywamy ją w ośrodkach profilaktyki i terapii uzależnień. Możemy zdecydować się na terapię w ramach NFZ bądź prywatnie.

Psychoterapia dla uzależnionych

Nie zawsze uzależnienie od leków ma tragiczny finał w szpitalu. Wręcz przeciwnie, dużo osób przekonuje się o swoim uzależnieniu, gdy leki przestają im pomagać. Często jeszcze nieświadome tego, że wpadły w nałóg, udają się do lekarza. Ten zaś zleca im coraz to nowe leki, jednak żaden z nich nie pomaga. Co ciekawe, lekomanię często rozpoznają właśnie lekarze. Niektórzy są bowiem uzależnieni od silnych leków, które dostępne są wyłącznie na receptę. Aby ją uzyskać, muszą udać się do gabinetu lekarskiego. Tymczasem lekarz nie zawsze jest chętny do tego, aby dany lek ciągle przepisywać. Oczywiście zdobycie recepty w dzisiejszych czasach nie jest problemem. Wystarczy udać się do gabinetu prywatnego. Niemniej jednak lekarz, który zorientuje się, że jego pacjent jest uzależniony, ma obowiązek mu pomóc. Zwykle wystawia wtedy skierowanie na terapię bądź zleca wizytę u psychiatry. Sami również możemy udać się na terapię leczenia uzależnień od leków, jeśli zauważymy u siebie problem lekowy. Sama terapia trwa od kilku tygodni do nawet kilku lat. Wszystko zależy od przyczyny, przez którą popadliśmy w lekomanię. Terapia ma formę spotkań z psychologiem, który pomaga nam pokonać nałóg. Możemy również zdecydować się na terapię grupową. Dzięki niej poznamy osoby, które mają taki sam problem, jak my.

Leczenie ciała

Terapia uzależnień od leków skupia się na leczeniu psychiki. Jak jednak pomóc ciału, które przyzwyczaiło się do nadmiaru przyjmowanych leków? Tutaj pomóc może lekarz. Czasami medycy zalecają stosowanie leków, które tak naprawdę działają jak placebo. Jeśli jednak objawy odstawienia odczuwamy bardzo długo, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Przyjmowanie leków często maskuje chorobę, na którą naprawdę cierpimy. Leki często działają wielofalowo. Oznacza to, że przyjmując leki na ból głowy, w rzeczywistości uśmierzamy również inne rodzaje bóli. W związku z tym może okazać się, że lekarz będzie musiał przeprowadzić szerszą diagnostykę. Pamiętajmy, że leki przyjmowane w nadmiarze mogą siać duże spustoszenia w naszym organizmie. Dlatego też nawet, gdy nie odczuwamy większych objawów odstawienia, powinniśmy wykonać podstawowe badania. Należą do nich na przykład badania krwi czy moczu.