Jak zbudować konstrukcję stalową?

Jak zbudować konstrukcję stalową?

Konstrukcje stalowe są bardzo chętnie wykorzystywane w naszym kraju zarówno przez przedsiębiorców, jak i rolników oraz osoby prywatne. Szerokie zastosowania sprawia, że idealnie nadają się zarówno jako miejsce do produkcji różnego rodzaju produktów, jak i do magazynowania gotowych wyrobów czy miejsce na przechowywanie pojazdów i maszyn rolniczych. Na rynku dostępne są zarówno gotowe konstrukcje stalowe, które możemy zakupić z montażem lub bez, jak i jest możliwość zaprojektowania i wykonania konstrukcji we własnym zakresie. W takim wypadku jesteśmy w stanie wykonać swój indywidualny projekt, który będzie idealnie skrojony do naszych potrzeb. Dzięki temu cała powierzchnia zostanie stworzona tak, aby budynek lub konstrukcja były jak najbardziej efektywne. Decydując się na zaprojektowanie i montaż konstrukcji stalowej we własnym zakresie należy posiadać odpowiednie doświadczenie i znać się na sztuce budowlanej przy użyciu stali. O czym należy pamiętać, aby nasza konstrukcja była bezpieczna i wytrzymała bardzo długi okres czasu? Jak zbudować konstrukcję stalową?

Od czego zacząć budowę konstrukcji stalowej?

Wiaty stalowe rolnicze, produkcyjne czy magazynowe powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiednio zaprojektować. Bez tego niezmiernie ciężko będzie wykonać je w sposób prawidłowy, zapewniający wysoką wytrzymałość na długie lata. Na każdą konstrukcję stalową oddziałują dość duże siły. Są to przede wszystkim podmuchy wiatru, zalegająca woda opadowa, śnieg czy sam ciężar zadaszenia. W związku z tym, ewentualne błędy na etapie projektowania mogą mieć opłakany skutek w przyszłości. Niestety dochodziło już w naszym kraju do zawaleniu się zadaszeń stalowych. Jest to bardzo negatywne zjawisko, mogące doprowadzić do zniszczenia majątku znajdującego się wewnątrz konstrukcji, a nawet utraty zdrowia i życia ludzi pracujących w jej obrębie. Każda konstrukcja powinna zostać więc zaprojektowana przez doświadczonego architekta, posiadającego odpowiednie doświadczenie w kwestii budynków ze stali i innych metali konstrukcyjnych.

Wytrzymałe fundamenty

Podstawę dla każdej wiaty stalowej stanowi wytrzymały fundament. Część osób uważa, że w przypadku lekkich konstrukcji stalowych nie jest on wymagany, jednak jest to błędnie postawiona teza. Niezależnie od tego czy budujemy duże konstrukcje, czy lekkie wiaty, prace budowlane powinniśmy rozpocząć od wykopania fundamentów i wzmocnienia ich odpowiednim betonem. Mowa tutaj oczywiście o betonie budowlanym, wzmocnionym dodatkowo stalowym zbrojeniem. Wytrzymałość tego elementu jest kluczowa dla stabilności całej konstrukcji stalowej. To na fundamenty przenoszone będą bowiem dość duże obciążenia, które dla bezpieczeństwa całego budynku muszą zostać odpowiednio rozproszone.

Konstrukcja z wytrzymałego metalu

Każda konstrukcja stalowa jak sama nazwa mówi, wykonana jest z bardzo wytrzymałego metalu. Chodzi tutaj przede wszystkim o odporność na siły statyczne oraz dynamiczne, które oddziałują na każdy budynek. Mogą to być na przykład silne porywy wiatru, drgania ziemi lub statycznie zalegający na dachu budynku śnieg. Śnieg jest bardzo niebezpieczny, ponieważ jego waga może sięgać nawet kilkunastu ton. W związku z tym kluczowe jest, aby stalowa konstrukcja dachowa była wykonana z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Najlepsze są do tego oczywiście belki wykonane z czystej stali, która zapewni bardzo wysoką wytrzymałość i zminimalizuje ryzyko ewentualnego wypadku. Niezmiernie ważne jest również odpowiednie połączenie konkretnych elementów konstrukcji. Do tego celu używane są połączenia śrubowe lub spawanie. Podczas spawania należy pamiętać o odpowiedniej technice, która zapewni spoinie bardzo wysoką wytrzymałość. Bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności, nie powinniśmy wykonywać tego we własnym zakresie. Spawanie konstrukcji stalowych wydaje się bowiem łatwe tylko na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jest to bardzo skomplikowane i wymaga stosowanie technik, pozwalających na tworzenie wytrzymałych i nierozrywalnych spoin.

Zabudowa dachu i ścian

Nieodzownym elementem każdej stalowej konstrukcji szkieletowej jest również zabudowa dachu i ścian bocznych. Choć zdarzają się dość często konstrukcje wiat stalowych bez ścian bocznych, czyli z samym zadaszeniem, to prym nadal wiodą całkowicie zabudowane wiaty. Pozwala to na stworzenie zamkniętego budynku, który jest bardzo wytrzymały i funkcjonalny. Co bardzo istotne, w większości przypadków, ściany boczne i zadaszenie wykonywane są z elementów prefabrykowanych. Oznacza to, że przygotowane są do bezpośredniego montażu na konstrukcji stalowej. Pozwala to na znacznie przyspieszenie spawania konstrukcji stalowej i sprawnym zakończeniu jej budowy. Ściany i dach są odpowiednio uszczelnione i ocieplone. Dzięki temu budynek możemy użytkować zarówno latem, jak i zimą, kiedy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki pogodowe i niskie temperatury. W ściankach istnieje również możliwość wbudowania okien oraz drzwi. Dach może zostać natomiast wyposażony w świetliki i otwory pozwalające na wentylację hali stalowej.