Zaproszenia – w jaki sposób efektywnie zaprosić na własną imprezę?

Organizowanie imprez – jedni to lubią, inni są do niego zmuszeni. Pewne jest jedno – w trakcie swojego życia każdy z nas musi przygotować przynajmniej jedno tego typu wydarzenie towarzyskie. Jak jednak sprawić, by pojawili się na nim goście? Jak zachęcić ich do przybycia, a w konsekwencji uczynić je udanym? Odpowiedzią na te wszystkie pytania mogą być ręcznie robione zaproszenia. W tym krótkim poradniku opiszemy, czy warto na nie stawiać, czy też lepiej jest zainwestować w klasyczne i szablonowe kartki z zaproszeniem. Doradzimy też, jakie tak właściwie powinno być odpowiednie ręcznie robione zaproszenie.

Ręcznie robione zaproszenia – czy warto w nie zainwestować?

Myśląc o przyjęciu lub mniejszej imprezie większość z nas nie przykłada się zbytnio do przygotowania zaproszeń na nie. O ile nie jest to ślub, zazwyczaj marginalizuje się je, stawiając na proste i szablonowe, ale dość uniwersalne karty ze sklepu papierniczego. Tak naprawdę jednak wcale nie gwarantują one ani skuteczności, ani też wywołania jakiejkolwiek ekscytacji u odbiorców – a w to właśnie powinniśmy celować. Stawiając na ręcznie robione zaproszenia możemy w niemal dowolny sposób je spersonalizować, zarówno pod względem wyglądu, jak i treści, jakie będą one przedstawiały. Chcemy postawić na coś z poczuciem humoru? Nie ma sprawy! A może celujemy w powagę i uroczysty charakter? Również mamy taką możliwość. Ręcznie robione zaproszenia są unikalne dla każdego gościa i potrafią być zaskakujące, a w swojej oryginalności po prostu zachęcające. Zarówno do ich otwarcia, jak i do odwiedzenia nas w dniu imprezy. Co jednak najważniejsze, są w stanie pokazać, że zależy nam na evencie towarzyskim i nie przygotowujemy go po łebkach, a z rzeczywistą troską nawet o najmniejszy detal.

Jakie powinny być ręcznie robione zaproszenia?

Ręczne robione zaproszenia wymagają od nas właściwego podejścia do ich przygotowania. Jako że sami zajmujemy się ich przygotowaniem, musimy przyłożyć się do tego, aby znaleźć balans między ich funkcjonalnością (przecież muszą spełniać swoje podstawowe zadanie) oraz nowatorskością, przykuwającym oko formatem oraz adekwatnym kształtem. Praktyczność musi się tutaj wiązać z z wyglądem. Nasze zaproszenia powinny zatem być:

  • Odpowiednie tematycznie – zaproszenia muszą być adekwatne do imprezy, której organizację planujemy. Jeżeli będzie ona miała charakter nieformalny, możemy pozwolić sobie na dużo, w tym pełne humoru zaproszenia. Jeżeli jednak planujemy ślub i wesele, musimy postawić na coś poważnego. Zawsze zwracajmy przy tym uwagę na to, kogo tak właściwie chcemy zaprosić – przewidujemy reakcje osób na otrzymanie zaproszenia w tej, a nie innej formie. Pamiętajmy, że ze względu na ich specyfikę, ręcznie robione zaproszenia możemy przygotować z niewielkimi zmianami względem konkretnych gości. Korzystajmy z tego, unikając nietaktu oraz złego ich przyjęcia.
  • Ciekawe dla odbiorcy – podstawą w efektywnym, a zatem skutkującym przybyciem na miejsce imprezy zaproszonego gościa, przyjęciu zaproszenia jest zaciekawienie go. To zaciekawienie może rozpocząć się już od samego zaproszenia – warto, aby to sugerowało, na co należy się przygotować. Jeżeli planujemy przygotowanie kilkunastu-kilkudziesięciu bardzo podobnych zaproszeń, znajdźmy złoty środek i coś ciekawego dla każdego gościa. Jeżeli chcemy posunąć się dalej z personalizacją, przygotujmy kilka wersji zaproszeń, dzieląc je na przykład kryterium wieku (dla osób starszych przygotowujemy wtedy inne zaproszenia, niż dla tych młodych).
  • Kompletne, jeżeli chodzi o informacje – rzeczą podstawową w każdym zaproszeniu, również tym ręcznie robionym, jest jego informacyjny charakter. Zadbajmy zatem, aby nasze ręcznie robione zaproszenia zawierały w sobie datę, godzinę i miejsce wydarzenia, na które zapraszamy, ale też osobę (i ewentualnego jej towarzysza), którą chcemy zaprosić. Jeżeli oczekujemy czegoś od gości, koniecznie o tym wspomnijmy – nie chcielibyśmy, aby na bal przebierańców ktoś przyszedł bez stroju. Zadbajmy o to, aby wszystkie te rzeczy uporządkować i zamieścić w miarę prostej formule. Tak, aby wszystko było jasne i nie pozostawiało żadnych niedomówień.

Podsumowanie

Ręczne robione zaproszenia są świetną opcją dla osób, które oczekują obecności mnóstwa osób na organizowanej przez nich imprezie. Niezależnie od tego, czy są one związane z organizacją osiemnastki, wieczoru kawalerskiego, wesela i ślubu czy – po prostu – zwykłego spotkania towarzyskiego. W każdym z tych przypadku sprawdzą się one znakomicie. Prawdą jest, że wymagają od nas większej uwagi, przygotowania oraz oczywiście budżetu (nie są w końcu produkowane masowo, a indywidualnie, wyłącznie dla nas). To wszystko jednak zwrócą nam w wysokiej partycypacji ze strony gości, ale też sprawieniu, by ci byli zadowoleni – jeszcze zanim właściwe wydarzenie, na które zostaną zaproszeni na dobrą sprawę się rozpocznie. Skończmy więc ze stawianiem na schematy i szablony – zaryzykujmy i zainwestujmy w coś indywidualnego, a sami zobaczymy, że to rzeczywiście działa.