Wykładziny biurowe- w jaki sposób je wyczyścić?

Wykładziny biurowe- w jaki sposób je wyczyścić?

Wykładziny to często podstawowy element dekoracyjny wielu biur. Oprócz tego, że ciekawie się prezentują, to mają także kilka innych funkcji. Są przede wszystkim wygodne i komfortowe, gwarantują solidną powierzchnię. Charakteryzują się tym, że często są miłe w dotyku, mogą mieć różne kolory. Jednakże kiedy dojdzie do przykrej sytuacji, w której wykładzina się ubrudzi, powinniśmy ją w szybki sposób wyczyścić. To z kolei nie jest łatwa czynność. W jaki sposób pozbyć się brudu z wykładziny? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury zainteresowanych czytelników.

Spróbuj czyszczenia ręcznego

Pranie wykładzin biurowych jest często dość problematyczne, dlatego też warto wcześniej wypróbować czyszczenia ręcznego. Kiedy chodzimy po tego typu powierzchni, najczęściej wchodzimy w drobinki kurzu i brudu, tym samym dostają się one do nasady włókien. Dlatego warto często odkurzać wykładziny. Jest to szczególnie istotne w domu, kiedy mamy zwierzaka bądź małe dziecko. Co prawda w biurze raczej nie mamy do czynienia z takimi zjawiskami, pomimo wszystko dywany odkurzane powinny być regularnie. Na rynku znaleźć można również wiele specyfików, które doskonale nadają się do czyszczenia. Intensywnie powstaje piana i to właśnie nią należy próbować wyczyścić powierzchnię. Warto użyć specjalnej gąbki, która to odporna jest na ścieranie, tym samym przedłużymy jej żywotność. Dzięki temu sposobowi pranie wykładzin nie jest konieczne.

A może czyszczenie mechaniczne?

Co, jeśli bud znajduje się u nasady splotu? Z pewnością ręczne czyszczenie okaże się niestety nieskuteczne. Jednakże w tym przypadku ciekawym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z odkurzacza piorącego. Działa on w taki sposób, że rozpyla pod dość dużym ciśnieniem mieszankę wody wraz z detergentem, a następnie odsysa brud. W konsekwencji możliwe jest gruntowe i głębokie czyszczenie, bez konieczności prania wykładzin biurowych. Warto w tym przypadku wybrać specjalny detergent, który nie pieni się w tak dużym stopniu. Biorąc pod uwagę to, że tego typu chemia jest silnie skoncentrowana, możemy liczyć na szybkie i zaskakujące efekty. O ile produkty tego typu nie posiadają substancji biobójczych, to jednak skutecznie radzą sobie z niechcianymi roztoczami kurzu.

Zatrudnij profesjonalną firmę

Kiedy pomimo wcześniejszych prób dywan nadal jest brudny lub po prostu nie masz ochoty albo czasu na tego typu czynności, warto zastanowić się nad zatrudnieniem odpowiedniej ekipy. Dla nich pranie wykładzin biurowych nie jest żadną przeszkodą, błyskawicznie się z tym uporają. Wbrew pozorom nie jest to tak droga usługa, jak wydaje się wielu osobom. Biorąc pod uwagę efekt końcowy, warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Specjaliści użyją zaawansowanych środków czystości, które silnie działają, jednocześnie w żaden sposób nie uszkadzają włókien. Na końcu odpowiednio zajmą się kwestią suszenia materiału, o czym sami często zapominamy.

Spróbuj odplamiania na własną rękę

Aby pranie wykładzin biurowych było skuteczne, zaleca się wcześniejsze odplamianie specjalnymi środkami. W jaki sposób tego dokonać? Kiedy widzimy, że plama jest dość intensywnie widoczna, a dodatkowo jest stosunkowo stara, powinniśmy rozpylić odpowiedni preparat. Po odczekaniu około 5 minut, możemy przejść do następnego kroku, który polega na intensywnym tarciu zabrudzenia wilgotną gąbką. Ważne jest jednak, aby robić to w odpowiedni sposób, bo wbrew pozorom część osób popełnia błędy w tego typu czynnościach. Plamy powinny być czyszczone od zewnątrz do środka- nigdy nie odwrotnie. Dzięki temu nie powiększymy poplamionej powierzchni, nie dołożymy sobie dodatkowej pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że wszystkie zabrudzenia powinny być usuwane bezpośrednio po nieprzyjemnym zdarzeniu. W praktyce wygląda to tak, że jeśli rozlejemy jakiś płyn, należy szybko reagować i odpowiednio osuszyć plamę. W tym celu warto przyłożyć papierowy ręcznik tak długo, aż przestanie robić się mokry. W przypadku kolorowych, trudniejszych do usunięcia plam (wino, krew), zastosujmy rozpuszczalnik i odplamiacz, ewentualnie ocet. Preparat powinien znajdować się chwilę na plamie, a po chwili usunięcie jej stanie się możliwe. Pamiętajmy o tym, aby na końcu dobrze wysuszyć mokre, wyczyszczone już miejsce, chociażby za pomocą suszarki.

Nie zapominaj o regularnym odświeżaniu

Pranie wykładzin biurowych https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ to nie jedyna czynność pielęgnacyjna. Powinniśmy zadbać o to, aby dywany były na bieżąco odświeżane. Warto w tym celu zastosować dedykowane preparaty, które skutecznie poradzą sobie z tego typu czynnościami. Może to być chociażby pianka, która może być stosowana nawet na delikatnych powierzchniach. Skutecznie zasysa zabrudzenia i powoduje, że dywan wygląda na zdecydowanie świeższy. Co w przypadku nieprzyjemnych zapachów? Spróbujmy użyć sody oczyszczonej. Posypmy dane miejsce, a po kilku godzinach usuńmy substancje odkurzaczem. Od czasu do czasu możliwe jest wywieszenie wykładziny na zewnątrz. Co prawda ta czynność nie zastąpi prania wykładzin biurowych, jednakże często może w znacznym stopniu poprawić zapach danego pomieszczenia.