Wybieraj dobrą i trwałą odzież BHP

Wybieraj dobrą i trwałą odzież BHP

Wybieraj dobrą i trwałą odzież BHP – każda praca wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem. Mogą to być chemikalia, związki promieniotwórcze, a może to być ogień, czy też spadający kamień. W każdym zawodzie określone są zagrożenia, jakie mogą wystąpić i to na nie trzeba się przygotować. Podstawowym rozwiązaniem, które musi być zastosowane, jest odpowiednia odzież BHP, która chroni ciało, ale też życie, przed takimi niebezpieczeństwami.

Jak dobrać odzież BHP?

Przede wszystkim przed zakupem należy wiedzieć, na jakie rodzaje zagrożeń trzeba być gotowym. Nie zawsze będzie potrzebny kompletny strój, zawierający każdy element odzieży BHP. Czasem wystarczą tylko buty, kask, czy też okulary ochronne, a czasem jednak będzie trzeba mieć specjalny kombinezon, kurtkę, spodnie, koszulki, kamizelki odblaskowe i tak dalej. Wszystko zależy od charakteru pracy i tego, z czym ma się w niej do czynienia. Ważne jest, aby chronić ciało przed najgroźniejszymi i najczęstszymi zagrożeniami. Czasem mogą wystąpić takie wypadki, których nie spodziewalibyśmy się i może się okazać, że właśnie element odzież, na który wcześniej byśmy nie zwrócili uwagi, może nas ochronić.

Wybieraj dobrą i trwałą odzież BHP

Wybieraj dobrą i trwałą odzież BHP

Na przykład pracując w hurtowni odzieży, czy też spożywczej, raczej nie spodziewalibyśmy się niczego spadającego z góry i tak dalej. Jednak czasem może się zdarzyć, że jakiś ciężki karton poluzuje się i spadnie nam na głowę, czy też na stopę lub może się tak zdarzyć, że coś najedzie nam na nogę. Są to możliwe zagrożenia, przed którymi nie każdy się chroni. Dlatego ważne jest, by pamiętać o kaskach, gdy jednak wiemy, że coś z góry może na nas spaść, a także powinniśmy w swojej odzieży BHP zawsze znaleźć miejsce na dobre, wzmocnione buty, które ochronią nasze palce, nawet przed złamaniami i zmiażdżeniem.

W każdej pracy możemy się spotkać z innymi zagrożeniami i zawsze trzeba wiedzieć, jaka odzież nas przed tymi ochroni. Ubrania, które z pozoru mogą wyglądać tak samo, mogą przykładowo być przygotowane na zupełnie inne okoliczności, na przykład przez to, że posiadają zupełnie inny skład, niż tak samo wyglądające, inne ubranie. Już sam materiał, z którego uszyliśmy swoją odzież BHP, może naprawdę wiele zmieniać. Dlatego też w niektórych zawodach możemy spotkać się z podobną odzieżą, która dla nas może się niczym nie różnić, ale na przykład chroni przed innymi związkami chemicznymi i tak dalej. To jednak jest również dowód na to, że nie powinniśmy zaopatrywać się w odzież BHP w jakichś przypadkowych miejscach. Zawsze to powinna być przemyślana przez nas decyzja i dobrze wybrane miejsce. Najlepiej jest pójść do takiego miejsca, w którym znają się na tym, co sprzedają klientom i tam dokładnie się dopytać, co będziemy potrzebować i co okaże się dla nas najlepsze. Będą to czasem małe szczegóły, które dla nas nie muszą mieć znaczenia, ale gdy dojdzie do wypadku w pracy, to się okaże, że uratowały nam życie.

Polecane szkolenia BHP:

Przy wyborze odzieży BHP nie powinno mieć dla nas znaczenie to, jaki mamy styl, jakie kolory lubimy i tak dalej. Taka odzież ma nas chronić, a nie dobrze wyglądać. Przecież wykonujemy naszą pracę i nie musimy się niczego wstydzić. Czasem mamy możliwość wpływu na to, jak ubranie będzie wyglądać, jakie będzie mieć kolory, krój i tak dalej, jednak zazwyczaj będzie to tylko do tego poziomu możliwość wpłynięcia na ubranie, aby nie zmniejszyć funkcjonalności tej odzieży. Jednak gdy myślimy już o wyglądzie, materiale i tak dalej, to pomyślmy o tym, czy może odzież BHP nie może być jakoś dodatkowo wzmocniona, czy nie posiada jakichś wzmocnień szwów, czy też w konkretnych miejscach nie może być trwalsza i grubsza, w których na przykład istnieje większe zagrożenie urazu. Czasem w ten sposób po prostu zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Takie małe szczegóły, czasem jedna warstwa materiału więcej i już zwiększamy swoje szanse na uniknięcie urazu.

Jeśli już znajdziemy się w takim sklepie, w którym profesjonalnie zajmują się sprzedażą odzieży BHP, to nie powinny nas przerażać ceny. Płaci się po prostu za jakość, a im lepszej jakości ubrania, tym większa szansa, że uchronimy się przed zbędnymi urazami. Dlatego czasem warto dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych, ale mieć pewność, że nasze ciało jest bezpieczne, niż potem żałować, że jednak tego nie zrobiliśmy. Jeśli mamy do wyboru słabszy, ale tańszy kask i mocniejszy, ale już droższy, to nie bójmy się wydać więcej, ponieważ to jest inwestycja w nasze życie. Tak samo może być w przypadku butów, gdzie możemy kupić zwykłe, mocniejsze od tradycyjnych, buty robocze, lecz możemy też kupić buty wzmacniane jakimiś metalowymi wstawkami, które rzeczywiście nas chronią, ale już kosztują więcej. Wybór chyba zawsze powinien być oczywisty i paść na tą odzież BHP, która jest trwalsza i bezpieczniejsza.