Wiązary dachowe - fakty na ich temat, o których musimy wiedzieć

Wiązary dachowe – fakty na ich temat, o których musimy wiedzieć

Wiązary dachowe – fakty na ich temat, o których musimy wiedzieć: przystępując do budowy domu, zazwyczaj pierwszego i ostatniego w naszym życiu, naturalnym jest, że nie mamy pojęcia na temat procesów koniecznych do przeprowadzenia celem postawienia go w stanie możliwym do ostatecznego wykończania i zamieszkania. Zwykle jest tak, że powierzamy całość prac nad nim firmie budowlanej, zwracając uwagę wyłącznie na końcowy ich efekt. To ogromny błąd, który musimy naprawić. Nawet jeśli budową naszego domu będzie zajmowała się firma zewnętrzna, musimy mieć świadomość tego, co będzie ona robiła oraz jak tak właściwie sprawdzić, czy będzie robiła to dobrze. Dziś skupimy się na czymś takim, jak wiązary dachowe – czym są, czemu musimy wiedzieć o nich więcej i kiedy powinniśmy się na nie zdecydować? Zapraszamy do przeglądu podstawowych faktów na ich temat

Fakty na temat wiązarów dachowych – co trzeba wiedzieć na ich temat?

Wiązary dachowe stanowią jeden z najważniejszych elementów nośnych więźby dachowej, a jednocześnie alternatywę dla rozmieszczonych po całym domu ścian czy belek nośnych, które mogą przeszkadzać w dowolności rozkładowej wnętrza naszego domu. Ich zadaniem jest przenoszenie bezpośredniego ciężaru własnego więźby (ale też pokrycia dachowego czy obciążeń dodatkowych, na przykład w postaci śniegu) na podpory główne domu – ściany i słupy nośne. Poniżej przedstawiamy podstawowe fakty na ich temat, które powinniśmy znać jeszcze zanim zacznie się budowa naszych czterech kątów:

  1. Wiązary dachowe są elementami prefabrykowanymi – oznacza to, że w całości powstają w fabryce, a na plac budowy trafiają już w gotowej formie.
  2. Wiązary montuje się przy użyciu dźwigu – trzeba więc pamiętać o tym, zapewniając mu odpowiedni dojazd, ale też przestrzeń do swobodnego działania.
  3. Rozwiązanie to daje nam olbrzymią swobodę architektoniczną – wiązary są bardzo plastyczne i można je dostosować do naszych własnych potrzeb. Dzięki nim można tworzyć nawet najbardziej abstrakcyjne kształty – choć, oczywiście, będzie nas to kosztowało nieco więcej.
  4. Na wiązary nie zawsze możemy sobie pozwolić – przeszkodą może okazać się cena (o której kilka słów powiemy poniżej), ale też konieczność montażu przy użyciu dźwigu. Jeżeli ten nie będzie w stanie wjechać na naszą działkę (jest to oczywiście określane od razu), będziemy musieli obejść się smakiem i postawić na inne rozwiązanie.
  5. Choć wiązary najczęściej przygotowuje się z drewna, przede wszystkim sosnowego, można je zaprojektować na bazie stali. Tego typu rozwiązania są jednak polecane niemal wyłącznie do fabryk, hal magazynowych i hangarów, gdzie sprawdzają się wyśmienicie i wpasowują się w charakterystykę danego budynku.
  6. Technologia produkcji wiązarów sprowadza się przede wszystkim do wielokrotnego przycinania i wygładzania, ale też tworzenia gotowych otworów i wgłębień w drewnie, według z góry określonego projektu.

Czy warto inwestować w wiązary dachowe?

Wiązary dachowe - fakty na ich temat, o których musimy wiedzieć

Wiązary dachowe – fakty na ich temat, o których musimy wiedzieć

Jedną z największych zalet płynących z postawienia na wiązary dachowe, a jednocześnie taką najbardziej cenioną, jest szybkość realizacji, pozwalająca oszczędzić mnóstwo czasu i przyczyniająca się do tego, kiedy tak właściwie będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Choć wiele firm zastrzega sobie produkcję wiązarów przez maksymalnie 3 miesiące, zazwyczaj trwa to 3… dni, a samą konstrukcję montuje się na przestrzeni jednego dnia.

Bardzo cenną zaletą płynącą z zastosowania wiązarów dachowych jest możliwość zmniejszenia wymagań konstrukcyjnych. Jak już nadmieniliśmy wcześniej, wiązary przenoszą ciężar całego dachu na podstawowe elementy nośne – ściany główne i słupy w obrębie bryły domu. Zmniejsza to liczbę ścian nośnych i pozwala na wyeliminowanie dodatkowych słupów podporowych, co z kolei przekłada się na większą swobodę w planowaniu rozkładu pomieszczeń i aranżowaniu wnętrz. Wiązary powstają na bazie najwyższej jakości drewna, z olbrzymią precyzją i dokładnością – stanowią więc rozwiązanie mogące przetrwać całe pokolenia w nienaruszonym stanie. Tego też spodziewa się po tak istotnej części domu.

Ile kosztują wiązary dachowe?

Cenę wiązarów dachowych bardzo ciężko jest jednoznacznie określić, gdyż zależy ona przede wszystkim od powierzchni naszego domu, ale też od poziomu skomplikowania projektu, jakim się posługujemy oraz rodzaju drewna, na który ostatecznie się zdecydujemy. Do kosztów ostatecznych powinniśmy zaliczyć również robociznę oraz wynajem dźwiga, niezbędnego do umiejscowienia wiązarów dachowych na miejscu. Choć tak, jak powiedzieliśmy, ciężko mówić tutaj o dokładnych kwotach, należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych za całość.

Podsumowanie

Wiązary dachowe stanowią coś, czym warto się zainteresować już na etapie projektowania własnego domu. Są one w stanie w znaczący sposób zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu – stanowią też rozwiązanie bardzo rozsądne, elastyczne i pozwalają osiągnąć efekty architektoniczne niemożliwe do uzyskania jakąkolwiek inną metodą budownictwa. Choć ich cena może trochę odstraszać, jest ona czymś zdecydowanie adekwatnym do jakości oraz wszystkich plusów płynących z tegoż właśnie rozwiązania.