Sztuczne kwiaty – alternatywa dla zapracowanych.

Większość ludzi lubi kwiaty, ale nie wszyscy mają dla nich serce i czas. Żywe rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji, regularnego podlewania, odkurzania liści, nawożenia. Nie wszyscy chcą poświęcać czas na pielęgnowanie roślin, niektórzy ludzie często bywają poza domem i nie są w stanie zajmować się roślinami. Dla nich rozwiązaniem będą sztuczne kwiaty. 

Sztuczne kwiaty – jak wyglądają?

Pewnie każdy pamięta sztuczne kwiaty sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Kiedyś były to mocno plastikowe, tandetne, często brzydkie ozdoby. Nie miały nic z naturalności i delikatności. Dziś sztuczne kwiaty są często nie do odróżnienia od prawdziwych. Tworzywa, z których je wykonano doskonale naśladują fakturę naturalnych roślin. Czasem naprawdę ciężko poznać która roślina jest prawdziwa, która sztuczna. Sztuczne rośliny to nie tylko kwiaty. Sklepy oferują również sztuczne drzewka, bonsai, bambusy, trawy, kaktusy, a nawet mchy. Sztuczne kwiaty mogą imitować kwitnące storczyki, fiołki, czy róże, lub zielone palmy, draceny i fikusy. Właściwie nie ma chyba rośliny, która nie ma swojego sztucznego odpowiednika. Sztuczne kwiaty dobrze prezentują się we wszystkich wnętrzach, a nie mają żadnych wymagań. 

Zalety sztucznych kwiatów

Sztuczna roślinność ma wiele zalet, które czynią ją coraz bardziej popularną

  • nie wymaga pielęgnacji
  • doskonale imituje prawdziwe rośliny, często jest nie poznania
  • nie wywołuje alergii
  • łatwiej wyczyścić ja z kurzu
  • można zostawić je w domu, bez obawy że uschną
  • nie mają gleby, w której mogłyby rozwijać się szkodliwe grzyby 
  • mogą stać w każdym miejscu, nie wymagają określonych warunków
  • nie zmieniają swojego wyglądu ani rozmiaru, nie wymagają przesadzania
  • nie przyciągają owadów

Jak dekorować wnętrze sztucznymi kwiatami?

Sztuczne kwiaty wyglądają dobrze zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w biurach, holach czy recepcjach. Doskonale sprawdzą się salonie, w nowoczesnym wnętrzu oraz klasycznej kuchni. Nie potrzebują światła, więc z powodzeniem mogą stać w łazience, przestrzenie pod schodami lub korytarzu. Do dużych wnętrz warto wybrać okazałe sztuczne fikusy, draceny lub sukulenty. W kuchni ładnie będą wyglądać urocze fiołki czy stokrotki, a w salonie storczyki lub kaktusy. Sztuczne kwiaty mogą być cięte, lub doniczkowe. Duże, cięte róże będą ładnie wyglądać w sypialnie lub w recepcji. Kwiaty doniczkowe mogą być w różnych doniczkach, począwszy od zwykłych plastikowych, po wiklinowe, czy nowoczesne metalowe lub szklane. Sztuczne rośliny mogą stać również w ogrodzie czy na tarasie.  W drewnianej altance świetnie będzie się prezentowała okazała palma, która nada egzotyczny charakter. Ściany altanki można ozdobić sztucznym pnączem lub bluszczem, który nie zginie pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

W nowoczesnych biurach często spotyka się sztuczne kwiaty. Często stoją one przed wejściem do budynku, mogą to być palmy czy bukszpany. Bardzo dobrze wyglądają również sztuczne iglaki lub krzewy,  w ładnych, nowoczesnych doniczkach. Nie są im straszne warunki atmosferyczna, słońce czy deszcz. W pomieszczeniach można znaleźć egzotyczne kaktusy, bambusy, pomarańcze lub bananowce. Naturalne rośliny z tych gatunków są bardzo wymagające, dlatego nie sprawdziłby  się w biurze. Sztuczne odpowiedniki są idealne, zachwycają interesantów i pracowników. W recepcji bardzo ładnie wyglądają storczyki i magnolie, które ocieplają wnętrze. Na schodach mogą zawisnąć zielone pnącza, które idealnie będą komponować się z biurowym stylem. 

Kto wybiera sztuczne kwiaty?

Kiedyś sztuczne kwiaty kojarzyły się z kiczem i bezguściem. Posiadały je starsze panie, można je było spotkać na cmentarzach, gdzie zdobiły groby. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Sztuczną roślinność wybierają ludzie młodzi, wykształceni i nowocześnie, którzy nie mają czasu na pielęgnacje żywych roślin. Dekorowanie pomieszczeń sztucznymi kwiatami jest bardzo przyjemnym i miłym zajęciem, możne je dowolnie przestawiać, nie zwracając uwagi na wilgotność czy nasłonecznienie. Można ustawiać je na oknach, szafkach, gdzie tylko się zapragnie. Sztuczne rośliny wybierają osoby, które kochają kwiaty, ale z różnych przyczyn nie mogą mieć żywych. Nie mają czasu na ich pielęgnację, często wyjeżdżają i nie mają nikogo, kto podlegałyby kwiaty, są alergiami i nie mogą trzymać w domu żywych roślin. Powodów jest dużo, ale dzięki temu, że na rynku są sztuczne kwiaty, mogą cieszyć się w domu zielonym akcentem. 

Sztuczne kwiaty na inne okazje. 

Sztuczne kwiaty często są wykorzystywane jako dekoracje na ważne uroczystości. Często można je spotkać w kościele jak ozdobę ślubu czy chrztu. Młode pary dekorują sztucznymi kwiatami samochód, którym jadą do ślubu, salę, w której organizują wesele. Ze sztucznych kwiatów można skomponować dowolne wiązanki, bukiety, które mogą zdobić stół czy ściany. Mają tą zaletę nad prawdziwymi, że przetrwają całą imprezę, nie zwiędną i nie zgubią płatków. Dają dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, dlatego są coraz chętniej wybierane. Są dostępne cały rok, więc nie trzeba sugerować się sezonowością, w jakie występują prawdziwe rośliny. 

 

Kwiaty sztuczne bardzo się zmieniły na przestrzeni lat. Teraz są nowoczesne i piękną, nie kojarzą się z kiczem. Warto je wybrać, są wygodne i wyglądają jak żywe.