Świat zamknięty w smartfonie

Rok 1992 okazał się przełomem w elektronice – na targach komputerowych COMDEX, organizowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki w latach 1979-2003, firma IBM zaprezentowała pierwszego smartfona o nazwie SIMON. Prototyp miał funkcję rozmowy, smsy kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik  i pocztę elektroniczną. Użytkownik mógł korzystać z rysika. Przez 27 lat smartfon z ciekawostki technologicznej zmienił się w urządzenie uniwersalne, które ma w sobie kilkadziesiąt funkcji i może być dopasowywane do potrzeb użytkownika. Twórca prototypu nie spodziewał się, że jego wynalazek odegra tak dużą rolę w światowej komunikacji i stanie się urządzeniem osobistym, które może być wykorzystywane w celach prywatnych i zawodowych.

Bliższy świat

Upowszechnienie internetu sprawiło, że świat danego człowieka przestał ograniczać się do miejscowości, ewentualnie kraju. Dzięki portalom społecznościowym, znajomości języków obcych i urządzeniom mobilnym, takim jak smartfony świat stał się globalną wioską. Ludzie z różnych krajów mogą ze sobą rozmawiać, oglądać polecane filmiki, wirtualne spacery, wysyłać sobie zdjęcia, informacje, prezentacje, dokumenty.  Smartfon stał się urządzeniem, które połączyło ludzi i dało możliwość kontaktu w dowolnym momencie. Internet w smartfonie i wielość funkcji sprawiły, że świat został zamknięty w telefonie. Możemy zobaczyć zdjęcia z dowolnego miejsca świata, przeczytać każdą informację. Użytkownik smartfona bez problemu znajdzie aplikację, która prywatny telefon zamieni w narzędzie pracy w większości zawodów.

Rozrywka i czas wolny

Człowiek do szczęśliwego życia potrzebuje odpoczynku i wykonywania czynności, które najbardziej lubi i sprawiają mu przyjemność. Smartfony wprowadziły rewolucję technologiczną także w dziedzinie rozrywki. Odtwarzanie i nagrywanie własnej muzyki, oglądanie telewizji, tworzenie swoich filmików i prezentacji, dodawanie relacji z wydarzeń, gry – to tylko kilka rozrywkowych funkcji. Każdy smartfon obsługuje szeroko pojęte multimedia. W smartfonach można odtwarzać i grupować muzykę  w tzw. bibliotece, która ułatwia wyszukiwanie interesujących użytkownika w danym momencie utworów lub całych plików muzycznych.  Wystarczy podłączyć smartfon do komputera i skopiować muzykę z dysku do smartfonu.

Sposobem na muzykę w smartfonie są  usługi internetowe, dające dostęp do ogromnej bazy utworów bez konieczności zapisywania ich w urządzeniu.  Wśród nich są usługi darmowe, więc muzyką w smartfonie można cieszyć się w każdej chwili. Autobus, tramwaj nie pogarszają efektów dźwiękowych. Na smartfonie możemy nagrać koncert ulubionego zespołu, który oglądamy na żywo. Nagranie zarówno pod względem dźwięku, jak i obrazu jest tak dobrze, że nie trzeba go poprawiać. Miłośnicy gier internetowych również doceniają smartfony. Mobilne wersje gier są tak samo dobrej jakości, jak gry na komputer, czy laptop. Dźwięk, barwy, efekty specjalne są najwyższej jakości. Fani fotografii uważają, że aparat fotograficzny i kamera cyfrowa w smartfonie spełnia standardy jakościowe i pozwala wykonywać zdjęcia najwyższej jakości, na których widać wszystkie szczegóły. Zdjęcia obiektów w ruchu, np.: małych dzieci, zwierząt, sportowców wykonywane smartfonem są znakomite, można je wywołać i umieścić w swoim albumie lub stworzyć swoją galerię w telefonie.

Smartfon jako nawigacja

Następną cenioną funkcją, która pozwala użytkownikowi odnaleźć się w dowolnym miejscu na świecie, jest nawigacja.  Na wczasach w innym kraju nie trzeba pytać napotkanych ludzi o drogę, wystarczy włączyć nawigację. Smartfon pełni funkcję nawigacji tak samo dobrze, jak osobne urządzenie nawigacyjne. Po co kupować osobną nawigację, skoro taką funkcję ma smartfon? Nawigacja w smartfonie to oszczędność pieniędzy.  Dostępne są także dodatkowe aplikacje informujące o korkach, wypadkach, robotach drogowych i kontrolach radarowych oraz aplikacje pozwalające nagrywać wideo z przebiegu trasy i rejestrować, np.: niebezpieczne momenty. Wiele osób przekonało się, że nagranie z wideorejestratora zamontowanego w smartfonie uchroniło ich od mandatu lub udowodniło niewinność podczas wypadku/kolizji. Nagrania są nieraz najważniejszym dowodem dla policji w celu ustalenia sprawców wypadku. Mając wideorejestrator samochodowy w smartfonie, użytkownik oszczędza kolejne pieniądze.  Oddzielna kamera samochodowa dobrej jakości to naprawdę spory wydatek, a do tego zajmuje miejsce w samochodzie. Każdy smartfon jest wyposażony w latarkę, która może przydać się w domu i w podróży.

Jeden smartfon może zastąpić kilka urządzeń, np.: odtwarzacz muzyczny, telewizor, nawigację i kamerę samochodową. Kupując jedno uniwersalne urządzenie, jakim jest smartfon, właściciel oszczędza pieniądze, bo nie musi kupować innych sprzętów elektronicznych. Smartfon otworzył przed człowiekiem cały świat. W smartfonie brakuje chyba jedynie funkcji brania kąpieli i przygotowania jedzenia.  Smartfony wypierają standardowe komputery i telewizory oraz prasę.  Słuszne jest określenie, że smartfon to świat zamknięty w niewielkim pudełku.