Rehabilitacja dla niemowląt Szczecin Prawobrzeże

Rehabilitacja dla niemowląt Szczecin Prawobrzeże

Niektóre dzieci wymagają rehabilitacji już kilka tygodni po tym, jak przyjdą na świat. Na szczęście obecnie mamy dostęp do wielu specjalistów, którzy są w stanie pomóc nawet tak małym dzieciom. Kiedy warto udać się z dzieckiem na rehabilitację w Szczecinie Prawobrzeże i w jakim okresie mogą wystąpić niepokojące objawy?

 

Problemy ze ssaniem

\Rehabilitacja w Szczecinie Prawobrzeże może okazać się bardzo pomocna w sytuacji, w której nasz maluszek ma problemy z efektywnym ssaniem. Przyczyny takiego zachowania mogą być wielorakie – najczęściej upatruje się ich w za krótkim wędzidełku podjęzykowym bądź nieumiejętnym chwytaniu piersi przez maluszka. W takich przypadkach pomóc może wizyta u laryngologa bądź też doradcy laktacyjnego. Czasami jednak maluszek nie tylko nie potrafi ssać piersi, ale i z butelką radzi sobie nie na najlepiej. Doradcy laktacyjni w takiej sytuacji często rozkładają ręce każąc młodym rodzicom szukać pomocy u pediatry. Ci zaś też nie do końca wiedzą, co zrobić w takiej sytuacji. Tymczasem pomocna może być rehabilitacja w Szczecinie Prawobrzeże. Podczas porodu może dojść do naruszenia mięśni odpowiedzialnych za ssanie, przez co noworodek chce, jednak zwyczajnie nie może ssać w taki sposób, aby móc się najeść. Często w takim przypadku wystarczy jedno spotkanie z rehabilitantem w Szczecinie Prawobrzeże, aby móc cieszyć się o wiele efektywniejszym ssaniem malucha. W takiej sytuacji okazuje się bowiem, że nie trzeba go odstawiać od piersi, gdyż dzięki uruchomieniu odpowiednich mięśni doskonale radzi sobie przy piersi.

 

Obniżone bądź podwyższone napięcie

Mówi się, że podwyższone bądź obniżone napięcie mięśniowe występuje głównie w wyniku cesarskiego cięcia. Nie do końca jest to prawda, gdyż za nieodpowiedni stopień napięcia mięśni może odpowiadać także zła pozycja płodowa. Co powinno zaniepokoić rodziców? Przede wszystkim zbytnie napinanie się dziecka – możemy odnieść wrażenie, że jest ono wręcz sztywne. I przeciwnie, dziecko przelewające się przez ręce również jest powodem do niepokoju. Jeśli maluszek spogląda tylko w jedną stronę, może oznaczać to, że nie jest w stanie przekręcić główki, zatem ma problemy z pracą mięśni. Tego typu objawy mogą pojawić się już we wczesnym niemowlęctwie, lecz równie dobrze można zauważyć je na późniejszych etapach rozwoju. Brak umiejętności trzymania główki w wieku pół roku czy też nieumiejętność siadania (nie siedzenia, a siadania we własnym zakresie) w wieku 10 miesięcy jest powodem do wizyty u rehabilitanta w Szczecinie Prawobrzeże. To samo dzieje się w przypadku, gdy starsze dziecko, w wieku 18 miesięcy, jeszcze nie chodzi. Nie jest prawdą, że każde roczne dziecko potrafi chodzić samodzielnie – granicą jest właśnie 18, a nie 12 miesięcy. Obniżone bądź też podwyższone napięcie mięśniowe powinno zostać wyleczone tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Niestety, w późniejszych etapach życia dziecka trudno jest wyprowadzić je na prostą, a dodatkowo może ono nie być zbyt chętne do współpracy z fizjoterapeutą. Zanim zdecydujemy się na rehabilitację w Szczecinie Prawobrzeże możemy udać się na wizytę do pediatry, który wstępnie oceni jakość napięcia mięśniowego u dziecka. Nie zawsze bowiem przejściowe problemy z wykonywaniem odpowiednich ruchów spowodowane są problemami z napięciem, a mogą wynikać z innych stanów chorobowych.

Czytaj również:

Problemy z brzuszkiem

Ile razy słyszeliśmy, że kolki dziecięce to norma i trzeba jakoś przetrwać ten trudny czas? Nie ma na nie rady – zarówno herbatki na kolki, jak i ciepłe okłady mogą nieco przyciszyć objawy, ale nie redukują ich do zera. Kolki w wieku do 3 miesięcy, jeśli nie są zbytnio nasilone, rzeczywiście mogą występować u niemowląt. Często jednak bagatelizujemy objawy towarzyszące, takie jak problemy z wypróżnianiem czy wzdęcia. Uważamy bowiem, że jest to efekt uboczny kolek – skoro pewna część układu trawiennego szwankuje, to cierpi także inna. Nie jest to jednak do końca prawda, ponieważ nasilone kolki oraz inne objawy ze strony układu pokarmowego mogą być powodem do podjęcia rehabilitacji w Szczecinie Prawobrzeże. Wielu rodziców trafia na rehabilitację w Szczecinie Prawobrzeże, gdyż nie widzi już innej możliwości, aby pomóc swojemu dziecku. Tymczasem okazuje się, że problem może leżeć właśnie z nieaktywnych mięśniach związanych z układem pokarmowym. To one, a raczej brak odpowiedniej ich pracy, odpowiedzialny jest za problemy z brzuszkiem. Jak się okazuje, już po kilku sesjach rehabilitacji w Szczecinie 

Prawobrzeże maluszek ma kolki znacznie rzadziej bądź o są one bolesne w znacznie mniejszym stopniu, co mogą też odczuć rodzice. Dodatkowo dziecko łatwiej się wypróżnia, co również nie pozostaje bez wpływu na jego samopoczucie. Oczywiście nie zaszkodzi, a nawet zalecane jest wykonanie badania USG jamy brzusznej, aby ocenić, czy nasilone kolki i inne reakcje ze strony układu pokarmowego nie mają podłoża chorobowego. Warto pamiętać, że podjęcie rehabilitacji w Szczecinie Prawobrzeże nie powinno oznaczać rezygnacji z wizyt lekarskich celem kontroli stanu zdrowia niemowlaka.