Ranking książek

Ranking książek

Ranking książek, które warto przeczytać na wakacje – rankingi książek cieszą się ogromna popularnością. To właśnie na ich podstawie wielu czytelników decyduje się na zakup poszczególnych pozycji. Niekiedy pomagają w wyborze dobrej książki na wakacje, która przyjemnie umili wolny czas. Zapraszamy do naszego rankingu, w którym subiektywnie przedstawiamy pięć najlepszych pozycji literaturowych, które są godne uwagi podczas długich, letnich dni.

  1. “Księgi Jakubowe”

Ranking książek

Ranking książek

Pierwszą z zaproponowanych przez nas książek na wakacje są “Księgi Jakubowe” doskonałej pisarki – Olgi Tokarczuk. Jest całkowicie słusznie uznawana za gwiazdę wielkiego formatu, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Może pochwalić się dwukrotną nagrodą literacką “Nike”, a także nagrodą Nobla z 2018 roku. “Księgi Jakubowe” to książka, która przez wielu nazywana jest jako monumentalne dzieło. Akcja dzieje się w XVIII wieku, a dokładnie w czasach RON (Rzeczypospolita Obojga Narodów). Autorka uwzględniła jednak kwestie, które mają szczególne znaczenie dla nowoczesnych czytelników. Co ciekawe, rolę główną odgrywają rzeczywiste postaci, wśród których wyróżnić można poetkę Elżbietę Drużbacką i księdza Chmielowskiego Benedykta. Olga Tokarczuk przedstawia dawną Polskę jako miejsce wielokulturowe, jednocześnie wyróżniające się niesamowitą barwnością. Ukazuje czytelnikom swoją perspektywę, jednocześnie daje pole do manewru, jeśli chodzi o wyrobienie własnego zdania, które dotyczy przeszłości naszej Ojczyzny. Książka cieszy się dużą popularnością i jest niemalże obowiązkową pozycją dla fanatyków takiej tematyki. 

  1. “Odrodzone królestwo”

Nasza kolejna propozycja to “Odrodzone królestwo”. Książka została napisana przez Elżbietą Cherezińską- pisarkę, która wyróżnia się doskonałym warsztatem. Ta pozycja udowadnia, że losy rodu Piastów mogą być również ciekawe i dramatyczne, co inni bohaterowie. Autorka przedstawia całość w zupełnie inny sposób. W czasach Przemysła II miało miejsce wiele intrygujących i ciekawych pojedynków, knowań, a także zróżnicowanych klątw. Pisarka robi wszystko co w jej mocy, aby przedstawić możliwie najwięcej ciekawych i zaskakujących wątków z tamtego okresu. Z tych opowieści mogłoby powstać kilka mniejszych tomików, jednak Elżbieta Cherezińska postawiła na dynamikę akcji. W “Odrodzonym Królestwie” ogromne znaczenie mają fantastyczne elementy, które są świetnym uzupełnieniem i urozmaiceniem całości. W sposób przystępny ukazywana jest mniej popularna, jednak równie ciekawa słowiańska mitologia. Autorka zwraca uwagę również na dawne wierzenia, które na dzień dzisiejszy wydają się być niedorzeczne. Po przeczytaniu można zauważyć, że Cherezińska jest zafascynowana Polską w przeszłości.

  1. “Wiedźmin – Ostatnie życzenie”

Trzecią propozycją jest “Wiedźmin – Ostatnie życzenie”. Autorem powieści jest Andrzej Sapkowski. Postać Geralta z Rivii jest doskonale znana nie tylko dla czytelników, ale również graczy komputerowych i fanów seriali. Wiedźmińską Sagę po prostu powinniśmy znać, aby być na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. Jest to książka, którą warto przeczytać nie tylko ze względu na ciekawą fabułę, ale również przedstawione wartości. Andrzej Sapkowski to osoba, która niekiedy budzi wiele kontrowersji, co nie zmienia faktu, że potrafi doskonale kreować zróżnicowane światy, historie. Robi to niezwykle przemyślanie. Przedstawia takich bohaterów, którzy są niezwykle interesujący dla czytelników. Mają w sobie coś charakterystycznego, co przyciąga fanatyków powieści. Cały cykl powieści warto rozpocząć właśnie od opowiadań “Ostatnie życzenie” – jest to doskonałe wprowadzenie do całego uniwersum.

  1. “Baśń o wężowym sercu”

Godną uwagi książką na wakacyjne wieczory jest “Baśń o wężowym sercu”, której autorem jest Radosław Rak. Jest to bardzo młody pisarz, jednakże jego wyróżniający się warsztat sprawia, że wróżona jest mu świetlana przyszłość. W 2020 roku zdobył jedną z najcenniejszych nagród “Nike” za powieść, która została całkowicie poświęcona historycznej postaci przywódcy chłopskiego w trakcie rabacji galicyjskiej. Jakub Szela, czyli główny bohater, jest jednak zdecydowanie mistyczny. Baśń jest pełna magii, jednocześnie świetnie koresponduje z prawdziwymi wydarzeniami, które to miały miejsce w XIX wieku. “Baśń o wężowym sercu” to połączenie doskonałego humoru, fantastyki i odrobiny mroku. 

  1. “Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą”

Książka ta została napisana przez Hansa Roslinga. Jej cechą charakterystyczną jest lekki styl i przyjemność w czytaniu. Odpowiada na wiele nurtujących pytań, jak chociażby na to czy liczba ludności będzie regularnie się zwiększać, ile dzieci jest szczepionych, ile w rzeczywistości wynosi długość życia. Podczas lektury sprawdzana jest nasza wiedza w zakresie dobrobytu na świecie. Jeśli widzisz świat w czarnych kolorach, wówczas pozycja ta jest dla Ciebie niemalże obowiązkowa. Całość została uzupełniona o interesujące dane statystyczne i błędy poznawcze. 

Zobacz więcej o książkach:

Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl