Praca dla cudzoziemców na polskim rynku pracy

Każdy nieco inaczej organizuje sobie swoją pracę zawodową. Niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikami na etacie, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą, na ogół staramy się wykonywać swoją pracę dobrze. Być może mamy wysokie kompetencje, które wciąż chcemy udoskonalać lub dopiero uczymy się swojego fachu w zawodzie. 

Wolne stanowiska

Praca stawia przed osobami w każdym wieku bardzo ciekawe możliwości. Osoby, które potrafią wykazywać inicjatywę oraz szukają możliwości do rozwoju, z pewnością znajdą dobrą pracę, która daje zadowalające wynagrodzenie. Najpierw jednak trzeba dowiedzieć się, co chcielibyśmy robić najbardziej i co jest zgodne z naszymi zainteresowaniami oraz typem osobowości. Niektórzy doskonale odnajdują się w pracy fizycznej, inni natomiast wolą zajęcia, które absorbują do pracy ich umysł. Być może ich analityczne myślenie pozwala realizować specjalistyczne projekty oraz wykonywać zadania, których inni się nie podejmą. W wielu firmach brakuje ludzi do pracy. Bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie. Wiele osób zaczyna rozumieć jakie zalety płyną z samozatrudnienia, dlatego starają się pracować na własny rachunek. Kiedy firma się rozwija i potrzebujemy pracowników, zauważamy, że ich znalezienie może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli zależy nam na kimś godnym zaufania i odpowiedzialnym.

 

Dobre zatrudnienie dla zdeterminowanych 

Bardzo potrzebni są pracownicy do firm remontowo-budowlanych, w których można zarobić niemałe pieniądze. Ludzie coraz częściej wybierają pracę lekką lub wyjeżdżają za granicę. Rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców jest wtedy cudzoziemiec pochodzący na przykład z Ukrainy. Dobrze płatna praca dla Ukraińców to możliwość, aby krajowe firmy nie stały w miejscu, ale dobrze się rozwijały. Pracownicy z Ukrainy  często mają umiejętności i zależy im na dobrej pracy. Wielu z nich przyjeżdża do Polski na kilka miesięcy w ciągu roku, aby zarobić gotówkę, która pozwoli im funkcjonować w swoim kraju. Niektórzy jednak postanowili przeprowadzić się na stałe do Polski i mogą prowadzić tu wygodniejsze życie i cieszyć się spokojem. Każdy ma inne spojrzenie na to, gdzie najlepiej mieszkać. Niektórym jednak trudno wyjechać ze swojego kraju, ponieważ są z nim związani nie tylko sentymentalnie, ale zależy im również na tym, aby być blisko swojej rodziny.

Praca dla Ukraińców to w opinii niektórych zagrożenie dla polskich pracowników. Tak naprawdę jednak przedsiębiorcy często muszą zatrudniać cudzoziemców ze względu na to, że postawa rodaków jest zbyt roszczeniowa. Chcą bardzo dużo zarabiać przy niewielkim zaangażowaniu, dlatego podczas rozmów kwalifikacyjnych dobrze jest zastanowić się, kto najlepiej będzie pasował na dane stanowisko. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć podczas jednej krótkiej rozmowy, ale zazwyczaj da się wyczuć, jaki pracownik jest godny zaufania, wykaże się odpowiedzialnością oraz będzie pracował z oddaniem, niezależnie od tego, czy jest kontrolowany czy nie.

 

Praca w Polsce dla Ukraińców 

Oczywiście nie chodzi o to, żeby wykonywać swoje zadania w pocie czoła. Bardzo istotne jest mądre delegowanie zadań oraz szukanie możliwości, aby wykonać coś lepiej, a nie tylko tak, jak nakazuje schematyczne myślenie. Praca dla Ukraińców to doskonała sposobność dla tych osób, aby zdobyły nowe umiejętności. Zazwyczaj mają dużo determinacji do tego, aby wykonywać swoje zadania i zależy im na tym, żeby zrobić to dobrze. Nie chcą zamykać sobie drogi do pobytu w Polsce, dlatego wykazują się dużym zaangażowaniem. Ukraińcy często pracują w firmach budowlanych, w sklepach, biurach i wielu innych przedsiębiorstwach, gdzie potrzebna jest ich wysoka motywacja. To właśnie ta cecha często sprawia, że ludzie bardzo chcą pracować, nawet jeśli wykonują zawód, który nie specjalnie lubią. Dla Polaków pieniądze już dawno przestały być główną motywacją do pracy i częściej szukają możliwości rozwoju i zdobywania coraz lepszych kwalifikacji, co ma swoje zalety.

Poszerzanie wachlarza umiejętności

Warto brać udział w kursach i szkoleniach, które pozwolą nam zdobyć kontakty zawodowe oraz nowe umiejętności, które są bardzo potrzebne na specjalistycznych stanowiskach. Często może się to wiązać z podwyżką pensji, ale również większą odpowiedzialnością. Praca dla Ukraińców to nie tylko sektor branży handlowo usługowej. Często mogą zajmować oni wyższe stanowiska, jeśli tylko pozwalają na to ich kompetencje. Niezależnie od tego, na jakim etapie swojej drogi zawodowej się znajdujemy, warto szukać nowych możliwości, które pozwolą nam wciąż odkrywać nowe dziedziny. Być może zaczniemy robić coś, co sprawia nam rzeczywistą radość lub stanowi realizację naszych pasji. Przedsiębiorcy, którzy szukają zaangażowanych ludzi mogą znaleźć ich bez trudu. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy wpisując w wyszukiwarkę hasło praca dla Ukraińców często są gotowi na to, aby pracować ciężko, ale za godne pieniądze. Zatrudnienie ich w swojej firmie może być dobrą siłą napędową dla przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy jest ono już liderem czy dopiero stawia pierwsze kroki na rynku pracy.

Aps Profit – praca dla Ukraińców
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl