Meble do sypialni

Sypialnia jest miejscem wyjątkowym w naszym domu. To w niej się relaksujemy i regenerujemy przed kolejnym, ciężkim dniem. Niekiedy po dniu pełnym pracy marzymy tylko o tym, żeby zamknąć się w sypialni i zatopić w miękkim łóżku. W związku z tym przywiązujemy wiele uwagi do tego, aby była idealna i dokładnie taka, jaką sobie wymarzyliśmy. 

Sypialnia – miejsce snu i relaksu

Sypialnia jest także swego rodzaju miejscem intymnym, nie pokazujemy jej każdej osobie wchodzącej do naszego domu, więc wybór kolorystyki i mebli jest bardzo indywidualny. Jeżeli dopiero zakupiliśmy mieszkanie i zastanawiamy się nad tym, które pomieszczenie będzie, na co przeznaczone, to na sypialnię wybierzmy miejsce, w którym jest najciszej. I dźwięki są wytłumione. Jeżeli projektujemy dom, także weźmy to pod uwagę. Dobrze, jeżeli sypialnia znajduje się od wschodu lub od północy. Warto także pamiętać o odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych, aby nie okazało się, że przykładowo takowe nie znajduje się za naszą szafką nocną i aby ją podłączyć, musimy korzystać z przedłużaczy. Nowoczesne sypialnie coraz częściej rezygnują z wymienionych wcześniej szafek na rzecz półek, zawieszonych na łóżkami. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli mamy do dyspozycji małą powierzchnię, a meble i tak zajmują dużą jej część. 

Jak urządzić sypialnię? O czym pamiętać i czego unikać.

Są rzeczy, o których trzeba pamiętać, aby absolutnie unikać ich przy urządzaniu sypialni. Są to: nadmierna ilość mebli, zbyt duża ilość bibelotów, lustrzane szafy. Zbyt duża ilość mebli i innych drobiazgów sprawi, że będziemy się potykać o własne nogi, a przecież nie o to chodzi. Duże lustra są ciekawe w przedpokojach, ale powinniśmy zostawić je na rzecz zwyczajnych szaf. Najlepiej jest unikać wstawiania do sypialni niepotrzebnych sprzętów, jakim jest na przykład komputer. Jeżeli nie musimy pracować w pokoju, naprawdę tego nie róbmy. Jeżeli jesteśmy do tego zmuszeni, postarajmy się komputer ukryć w sprytny sposób, na przykład za parawanem lub we wnęce. Jeżeli pokój nie jest dużych rozmiarów, warto wykorzystać dodatkową przestrzeń pod meblami. Przykładowo pod łóżkiem, można zrobić kartonowe szuflady, pojemniki, skrzynie. Będzie to dobre miejsce do chowania pościeli, czy innych zbędnych na wierzchu rzeczy. Alergicy powinni jednak tego zabiegu unikać, żeby łatwo było spod łóżka sprzątnąć kurz. 

Odpowiednie oświetlenie do sypialni

Bardzo ważnym elementem sypialni jest oświetlenie. Aby atmosfera w pokoju była odpowiednia, warto zadbać o ciepłe i lekkie światło. Na stoliku nocnym nie powinno zabraknąć też lampki, pozwalającej oddać się wieczornej chwili relaksu przy książce, czy w razie potrzeby nagle rozświetlić pokój. W dobrze wyposażonej sypialni znajduje się światło główne oraz poboczne. To drugie powinno skupiać promień światła w linii prostej, aby nie przeszkadzać partnerowi w śnie. Jeżeli chodzi o ustawienie mebli, to centralną pozycję powinno zajmować łóżko. Najlepszym miejscem dla niego będzie pozycja względem drzwi i okien. Okien powinniśmy unikać ze względu na możliwe poczucie niepokoju, przykładowo, jeżeli ktoś będzie za nim przechodził, a drzwi ze względu na przebywanie w przeciągu, które może być niekorzystne dla naszego zdrowia. 

Wybieramy styl

Przejdźmy do stylu urządzenia naszej sypialni. Na pewno ponadczasowe są meblościanki. Spełniają one wiele funkcji i tym samym rozwiewają wątpliwości związane z urządzaniem pokoju. Style, które królują w polskich sypialniach to styl orientalny, klasyczny i naturalny. 

Styl orientalny

Pierwszy odwołuje się przede wszystkim do podróży i przeszłości. Służy momentom wspomnień, mówi o miejscach, które są dla nas szczególnie ważne, będzie więc idealny dla osób sentymentalnych i dla marzycieli. Z reguły w orientalnych sypialniach spotkać można połączenie wielu, wydawałoby się sprzecznych, elementów, na przykład metalu z drewnem. 

Styl klasyczny

Styl klasyczny wciąż wybiera wiele osób. Wbrew pozorom nie musi on wcale być nudny. Został stworzony po to, aby człowiek poczuł się w nim jak w prawdziwej oazie spokoju. Brak zatem w nim zbędnych dekoracji czy ulepszaczy. Ponadto zwiększa on optycznie pokój, na czym zyskają szczególnie małe przestrzenie. Aby stworzyć pokój w tym stylu, należy skupić się na meblach prostych, jednolitych kolorystycznie, najlepiej drewnianych oraz wybierać kolory o chłodniejszych barwach. Klasycyzmu dodadzą także eleganckie bibeloty, stal. 

Styl naturalny

Kolejnym stylem jest styl naturalny. Podstawę stanowi w nim świat przyrody, więc sprawdza się szczególnie u osób lubiących spędzać czas aktywnie na łonie natury. W stylu tym górują rośliny i drewno. Często wykorzystywane są także takie materiały jak płótno czy len. Kolorystyka ścian i dekoracji powinna być naturalna, a światło proste. Rezygnujemy ze wszelkich udziwnień i typowo nowoczesnych ozdobników. Styl ten będzie idealny nawet na niezwykle małej powierzchni, którą wbrew pozorom trudno jest urządzić. 

Sypialnie urządzić można prosto, za nieduże pieniądze. Należy poświęcić jednak trochę czasu na przejrzenie tematycznej literatury czytanie forów internetowych, blogów, czasopism. Ponieważ meble stanowią minimalna część pokoju, ich zakup powinien być kilka razy przemyślany.