Lombard – Instytucja, którą warto znać!

Wydawać by się mogło, że temat lombardów już dawno jest zapomniany, a ludzie coraz rzadziej tam zaglądają. Tymczasem paradoksalnie okazuje się jednak, że w ostatnich latach liczba lombardów w Polsce znacznie wzrosła, a jest to podyktowane prawdopodobnie sytuacją ekonomiczną w Polsce, która poniekąd zmusza Polaków do zostawiania swoich drogocennych rzeczy w zamian za gotówkę. W lombardach można znaleźć najróżniejsze przedmioty, których cena jest znacznie niższa niż w klasycznych sklepach. Co można i warto nabyć w lombardzie w Warszawie?

Sprzęt elektroniczny najczęściej wybierany?

W lombardach warszawskich na wystawach najczęściej można znaleźć mnóstwo sprzętu RTV i AGD, który obejmuje m.in. telewizory, komputery, telefony, ekspresy do kawy a nawet roboty kuchenne. Okazuje się jednak, że odwiedzając lombard w Warszawie można znaleźć coraz dziwniejsze rzeczy, których wartość jest zdecydowanie podważalna. Jest to podyktowane faktem, że ludzie którzy potrzebują gotówki robią wszystko co tylko mogą, by ją zdobyć. A oddanie takich rzeczy jak np. depilator czy zestaw sztućców świadczy o dużej desperacji w tym zakresie. Jednak takie zjawisko może być bardzo opłacalne dla klienta, który na wystawie może znaleźć coś unikatowego za bardzo przystępną cenę. W Lombardzie głównym celem zakupów jest najczęściej sprzęt RTV i AGD, jednak również kruszce szlachetne, takie jak srebro czy złoto, których cena waha się  w zależności od aktualnego kursu światowego. Dużym plusem takich miejsc jest przede wszystkim to, że można znaleźć tam rzeczy naprawdę unikatowe i niezwykle, które ciężko jest spotkać gdzie indziej lub których produkcja została wstrzymana. Praktycznie jednak każdy lombard w Warszawie nastawiony jest na sprzedaż najdroższego sprzętu, który gwarantuje zysk.

Na jakiej zasadzie działają lombardy?

Lombardy pod różną postacią funkcjonują na świecie od dobrych kilkuset lat. Pierwsze wzmianki o tego rodzaju instytucji były już w momencie historycznego wypłynięcia Kolumba, gdy hiszpańska Królowa oddała w zastaw większość swojej drogocennej biżuterii, by sfinansować jego podróż. Lombardy działają na dość prostej zasadzie – klient oddaje w zastaw wartościowy przedmiot, za który od ręki dostaje pieniądze. Jeżeli po upływie określonego czasu nie zgłosi się po jego wykupienie, lombard automatycznie wchodzi w posiadanie tego przedmiotu. Kiedy dochodzi do wykupienia tego, co klient zostawił, musi on dodatkowo opłacić prowizję nałożoną przy podpisaniu umowy. W zasobach lombardów można znaleźć najróżniejsze rzeczy, które są atrakcyjnie wycenione. I tylko od klienta zależy, na co zwróci uwagę, bowiem można tam znaleźć naprawdę wszystko! W przestrzeni publicznej funkcjonuje mit, że istnieje również możliwość wzięcia pożyczki w lombardzie bez oddawania niczego w zastaw. Jest to nieprawda, jako że takie działanie mogłoby być bardzo ryzykowne dla tej instytucji. Osoba chcąca oddać w zastaw cenny przedmiot musi być przede wszystkim pełnoletnia, i okazać dokument potwierdzający tożsamość wraz ze zdjęciem. Jest to swoistego rodzaju zabezpieczenie lombardu przed nieuczciwymi ludźmi chcącymi zarobić na kradzionych rzeczach. Każdy lombard w Warszawie ma takie zasady, a jest ich w całym mieście aż kilkadziesiąt. Najpopularniejsze z nich znajdują się w ścisłym centrum Warszawy, ale również w innych jej częściach ludzie mogą znaleźć te placówki.

Co warto kupić w warszawskim lombardzie?

Prawdziwi znawcy tematu i stali bywalcy lombardów najbardziej polecają kupno złota i srebra, bowiem wśród wystawionych produktów na sprzedaż można znaleźć prawdziwe perełki i wyjątkowe elementy biżuterii. Wszak klienci często oddają pod zastaw naprawdę unikatowe i wyjątkowe pamiątki rodzinne, w tym również biżuterię, które przyciągają oko nabywców. Każdy lombard w Warszawie oferuje również sprzęt sportowy, w o wiele niższych cenach niż w przypadku nowych produktów. Fani uprawiania różnych sportów mogą znaleźć tam naprawdę ciekawe i użyteczne produkty, które pozwolą oszczędzić im sporo pieniędzy. Wybierając się do lombardu warto również zwrócić uwagę na sprzęt AGD, bo na półkach można znaleźć często nowe, praktycznie nieużywane produkty takie jak roboty kuchenne, kuchenki mikrofalowe czy nawet depilatory lub lokówki do włosów. Jeżeli coś jest naprawdę w świetnym stanie, warto rozważyć zakup – regularna cena takich produktów może być wyższa o nawet kilkaset złotych. Lombard w Warszawie po prostu trzeba choć raz zobaczyć – te miejsca bardzo tętnią życiem, jako że duża powierzchnia i tysiące ciekawych eksponatów na sprzedaż przyciągają ludzi chętnych do zakupu czegoś wyjątkowego. I nawet jeśli nie skusimy się na zakup niczego, to świadomość funkcjonowania takich miejsc w Warszawie może bardzo się przydać, gdy pojawi się problem z gotówką. Wystarczy wówczas oddać pod zastaw coś wartościowego, a po podpisaniu stosownej umowy pieniądze otrzymamy natychmiast do ręki. To bardzo ciekawe rozwiązanie które pozwoli uniknąć zadłużania się w banku i tracenia czasu na formalności – szybciej niż w lombardzie nigdzie nie dostaniesz gotówki.