Kosmetyki do stóp – najlepsze produkty

Kosmetyki do stóp – najlepsze produkty

Dobre kosmetyki do stóp oparte są na naturalnych składnikach, nie uczulają oraz są przeznaczone do niwelowania konkretnych problemów i wcale nie muszą kosztować fortuny. Zobacz, jak je rozpoznać. Oto kosmetyki do stóp – najlepsze produkty, które pomogą uporać się z problemami skórnymi tych kończyn.

Przyjrzyjmy się składowi

Stopy pielęgnacja - kosmetyki

Stopy pielęgnacja – kosmetyki

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do pielęgnacji stóp, jednakże nie wszystkie można uznać za takie, które warto mieć w swojej łazience. Podczas poszukiwania odpowiednich kosmetyków zwróćmy uwagę na ich skład. Tak naprawdę im mniej składników na tego rodzaju liście, tym produkt najprawdopodobniej jest bardziej ekologiczny. Co zatem powinno znaleźć się w kosmetyku do stóp?

Mocznik

Mocznik to jeden z tych składników, które mogą pojawić się zarówno w składzie kremu nawilżającego, jak i tego do suchych stóp. Warto zwrócić uwagę na stężenie tego składnika. Do około 10 proc. substancja ta mocno zmiękcza i nawilża skórę. Natomiast gdy jej stężenie przekracza 10 procent, wykazuje działanie złuszczające, co np. ułatwia przenikanie składników odżywczych do skóry.

Masło Shea i olejki na przesuszone stopy

Skóra stóp potrzebuje porządnego nawilżenia? Naskórek nie tylko się łuszczy, ale dodatkowo także jest piekący? Szukajmy kosmetyków, które w składzie mają substancje mocno nawilżające o naturalnym pochodzeniu. Do takich składników można zaliczyć masło Shea, lanolinę, która wytwarza tarczę chroniącą stopy przed ucieczką wody. Przekłada się to bezpośrednio na nawilżenie stóp. Nie możemy również zapomnieć o takich podstawowych substancjach gwarantujących nawilżenie jak gliceryna czy mocznik. W preparacie na przesuszone stopy powinna znaleźć się także witamina A, mająca wpływ na syntezę elastyny i kolagenu. Jej zadaniem jest złuszczenie skóry i pobudzenie jej do odnowy.

Substancje przeciwgrzybiczne i odświeżające

Jeżeli borykamy się z problemem nadpotliwości stóp, warto szukać kosmetyków do stóp, które w składzie zawierają substancje działające antygrzybiczo. Preparaty takie powinny zawierać składniki, które spowalniają rozwój bakterii i grzybów. Wybierając nasz kosmetyk, zwróćmy uwagę, czy w ich składzie można znaleźć miętę, która ogranicza rozwój bakterii, a także działa w taki sposób, że daje przyjemne uczucie chłodu. Do substancji odświeżających można również zaliczyć sole glinu. Ich zadaniem jest spowalnianie procesu wydzielania potu. Dlatego, gdy mamy ogromne problemy z nadpotliwością, szukajmy produktów z tym składnikiem.

Doceńmy także właściwości innych naturalnych substancji takich jak szałwia, rozmaryn czy olejek z drzewa herbacianego. Wszystkie one wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Warto, by kremy do stóp zawierały również clotrimazol czy triclosan, które hamują procesy rozwoju bakterii.

Polecamy uwadze:

Nie tylko krem

Pamiętajmy, że wśród kosmetyków do stóp znajdziemy nie tylko kremy, ale także balsamy czy pianki. Nie warto więc ograniczać się do tego jednego rodzaju kosmetyku i eksperymentować z wieloma produktami. W ten sposób będziemy mogli przetestować, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze, a także wypracować sobie szerszy pogląd na temat kosmetyków.

Wybór np. pianki zamiast kremu jest istotny wówczas, gdy borykamy się przykładowo z nadpotliwością stóp i nie chcemy, by preparat zostawił lepkiej warstwy na stopach.

Zadbajmy o paznokcie

Sklep podologiczny z kosmetykami do stóp

Sklep podologiczny z kosmetykami do stóp

Integralną częścią stopy są paznokcie, które również potrzebują odpowiedniej opieki. Dlatego bardzo istotne, by przy dobieraniu kosmetyków do stóp, zwrócić uwagę także na ich potrzeby. Czasem choroby paznokci wykluczają bowiem użycie określonego kremu na powierzchni naszej skóry. Może się tak dziać, gdy np. leczymy nasze paznokcie i lek mógłby wchodzić w interakcje ze składnikami kremu. Warto wówczas porozmawiać na ten temat z naszym lekarzem albo podologiem, który zaleci nam bezpieczne kremy do codziennego stosowania.

Zwróćmy uwagę na specjalne potrzeby stóp

Wybierając kosmetyki do stóp – najlepsze produkty powinny uwzględniać ich potrzeby. Wśród problemów skóry stóp można wyróżnić te poniższe.

  • Kurzajki – czyli inaczej zmiany skórne, które powstały po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, HPV. Mają grudkowatą budowę, a ich kolor waha się od szarawego, poprzez brązowawy, aż po cielisty. Na jej powierzchni możemy dopatrzeć się czarnych kropeczek, które pomogą nam odróżnić ją np. od odcisku. Kurzajki mogą powodować ból przy poruszaniu się, choć zwykle są zmianą niebolesną. Niestety, kurzajki mają tendencję do nawracania. Aby skutecznie się ich pozbyć, oprócz wizyty u podologa możemy spróbować także działać na własną rękę i sięgnąć po preparaty o działaniu keratolitycznym. Dzięki zawartym w takich środkach substancjach, skóra stopniowo się złuszcza, likwidując brodawkę. Do zlikwidowania kurzajek bardzo przydatne okażą się preparaty z ekstraktami roślinnymi, np. z tują.
  • Grzybicę stóp – to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób. Dlatego, gdy nas dopadła, nie wstydźmy się sięgnąć po pomoc podologa lub dermatologa. Trzeba działać szybko, bo zmiany przemieszczają się na naszych stopach. Zwykle najpierw dostrzeżemy je pomiędzy czwartym a piątym palcem, a następnie przejdą dalej, na przestrzeń między trzecim, a czwartym. Grzybicą możemy łatwo zarazić także inne osoby, dlatego nie ma czasu do stracenia. Wybierajmy antygrzybiczne preparaty w piance, a także spray’e ochronne do stóp. Jeżeli cierpimy na grzybicę, buty powinniśmy raczej wyrzucić, a nowe warto przed każdym założeniem odpowiednio zdezynfekować. Szukajmy kremów z dodatkiem clotrimazolu.
  • Zrogowacenia – gdy borykamy się ze zrogowaceniami, rozsądnym rozwiązaniem jest ich zmiękczenie i pozbycie się ich. Szukajmy więc maści o działaniu silnie zmiękczającym z dodatkiem kwasu salicylowego. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po peeling z solami morskimi. Warto wybierać również preparaty z dużym stężeniem mocznika. Już 15-procentowe stężenie tej substancji może uratować nasze stopy. Niektóre kremy mają w składzie nawet mocznik o stężeniu 40 proc. – działa on wówczas mocno złuszczająco. Warto wtedy dla równowagi zastosować krem lub olejek nawilżający. Często preparaty na rynku mają podwójne działanie – jednocześnie mocno złuszczają, ale także nawilżają skórę.
  • Pęknięcia na piętach – ratunkiem dla popękanych stóp może być mocznik, a także masło Shea. Ten pierwszy nie tylko dobrze nawilża (w stężeniu do 10 proc.), ale także wykazuje działanie złuszczające. Dlatego będzie idealnym rozwiązaniem na problem pęknięć.
  • Przesuszoną skórę – piekąca i wysuszona skóra to nic przyjemnego, dlatego warto nawilżać ją olejkami, np. masłem Shea. Gliceryna to obok mocznika substancja o silnym działaniu nawilżającym. Warto szukać jej w składzie preparatów nawilżających.
  • Nadpotliwość– problem nadpotliwości stóp niektórym towarzyszy przez wiele lat. Aby się jej pozbyć potrzeba systematycznej pracy ze stopami. Dobrym rozwiązaniem są oczywiście balsamy czy pianki z dodatkiem mięty, szałwi czy innych substancji, które po pierwsze działają wysuszająco, a po drugie ograniczają rozwój bakterii i grzybów. Należy pamiętać, że stopy nadpotliwe wykazują również tendencję do pojawiania się grzybicy czy innych chorób, warto więc zatrzymać ten proces, sięgając po preparaty, które w swoim składzie zawierają substancje antygrzybicze, np. clotrimazol.
  • Pęcherze i otarcia – to wyzwanie, z którym mierzy się wiele osób. Skutecznym sposobem na ich pozbycie jest stosowanie np. ochronnych sztyftów z woskiem pszczelim. Warto także szukać preparatów z masłem karnite, fitosterolami oraz oligoelementami. Te składniki dają skórze optymalny poziom nawilżenia, przez co wspierają budowanie jej odporności. Dzięki temu powstawanie pęcherzy jest opóźnione.

Nie możemy również zapominać o szczególnych potrzebach chorych, np. osób borykających się z cukrzycą. Wówczas najpierw lepiej skonsultować się z lekarzem lub podologiem, którzy doradzi odpowiednie kremy do stóp.

Preparaty na wszystkie wyżej wymienione dolegliwości można znaleźć w sklepie Kerpro, który jest miejscem dedykowanym nie tylko zwykłym kupującym, ale również podologom. Z produktów dostępnych w tym sklepie korzystają także specjaliści od stóp.