Jazda konna dla każdego

Jazda konna kojarzy nam się z elitarnym sportem. Z ludźmi, którzy mają dużo pieniędzy i poruszają się w odpowiednim towarzystwie. Tymczasem w wielu krajach jazda konna jest tak powszechna jak jazda na rowerze. Farmerzy mają swoje konie i czymś zupełnie normalnym jest, że całe rodziny jeżdżą konno. Również w Polsce ten sport nie jest zarezerwowany tylko dla elit, każdy może spróbować swoich sił w jednej z licznych stadnin koni oferującej takie usługi

Radość z jazdy konnej

Na lekcje z jazdy konnej można przyjść w każdym wieku, nie ma co do tego żadnych ograniczeń. Błędnie nam się wydaje, że jest to sport tylko dla wybranych o zasobnych portfelach, na początek nie potrzebujemy żadnych rzeczy ze sklepu jeździeckiego.Wszystkie niezbędne akcesoria otrzymamy w trakcie zajęć. Dla wielu pierwszy kontakt z koniem może być stresujący, są to w końcu duże zwierzęta, które wzbudzają respekt. Jednak, dzięki odpowiedniemu podejściu do koni, szybko oddadzą nam mnóstwo pozytywnych uczuć. Bardzo często frajdą dla miłośników koni jest nie tylko sama jazda, ale także możliwość przebywania ze zwierzęciem w stajni. Dlatego też wiele osób, które przychodzą na płatne lekcje, zostają później by móc zająć się koniem, wyczesać go czy po prostu pogłaskać.

Największą miłością konie darzą oczywiście dzieci, które swoje uczucie przenoszą również na inne aspekty życia. Spokojnie można zapisać dziecko na takie zajęcia, gdyż nauczy się na  nich wiele dobrego, przede wszystkim odpowiedzialności i miłości do zwierząt. Taka pasja w dzieciach zostaje na długie lata i również w dorosłości ją kontynuują. Takie długoletnie uprawianie jazdy konnej wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania, trzeba zakupić właściwe ubrania, buty i niezbędne akcesoria. Wszystko to ma w swojej ofercie sklep jeździecki, w którym również nam dobrze doradzą.

Hipoterapia

 Hipoterapia to metoda rehabilitacji ruchowej przy użyciu konia. Stosowana z powodzeniem w różnych rodzajach niepełnosprawności. Doskonale oddziałuje nie tylko na motorykę, ale również na psychikę podopiecznego. Hipoterapia może być stosowana zarówno u dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o wiek. Z powodzeniem stosowana jest na świecie od ponad siedemdziesięciu lat, jednak miłośnicy koni od dawna wiedzieli, że te zwierzęta mają bardzo dobry wpływ na człowieka. Hipoterapia, jak każda rehabilitacja, zlecana jest przez lekarza, ale wiele rodzin chorych na własną rękę stara się zorganizować zajęcia z koniem. Trzeba poszukać specjalistycznych placówek, gdyż nie każda stadnina koni ma w swojej ofercie takie zajęcia. Podopieczni decydujący się na jazdę konną korzystają częściowo z normalnego sprzętu do kupienia w sklepie jeździeckim, ale także specjalistycznego, który pomaga chorym na utrzymanie się w siodle.

W hipoterapii bardzo ważna jest osoba terapeuty, który na każdym etapie wspiera chorego, asekuruje go a także pomaga mu w zbudowaniu więzi z koniem. Pracownik dba również o bezpieczeństwo pacjenta, w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo musi on szczególnie dbać, by koń nie zrzucił podopiecznego. Konie, które uczestniczą w hipoterapii muszą być bardzo łagodne i posłuszne, nie wszystkie zwierzęta nadają się do takiej współpracy. Dla pacjenta ważna jest już sama jazda na koniu, dzięki czemu jest on odpowiednio stymulowany. Na zwierzęciu można również wykonywać pewne ruchy i ćwiczenia. Dla osób z zaburzeniami psychicznymi doskonale sprawdza się woltyżerka i sam etap budowania więzi z koniem.

Kontuzjogenny sport

W Wielkiej Brytanii są dostępne badania wykonane przez tamtejszych naukowców, że jazda konna jest kilka razy bardziej niebezpieczna niż zażywanie silnego narkotyku. Skąd takie wnioski? Badacze analizowali dostępne w swoim kraju dane biorąc pod uwagę liczbę wypadków spowodowanych uprawianiem jazdy konnej i przypadków hospitalizacji i zgonów wynikających z zażywania popularnego narkotyku. Trzeba oczywiście dodać, że w Wielkiej Brytanii jeździectwo jest bardzo popularnym sportem. Na wielu wsiach posiadanie konia jest czymś zupełnie normalnym. Dla wielu pasjonatów jazdy konnej takie wyniki nie są zaskoczeniem, ale ważne jest żeby zniwelować liczbę wypadków poprzez odpowiedni strój i toczek, który zakupimy w sklepie jeździeckim. 

Najczęstszym powodem wypadków jest oczywiście upadek z konia. Każdy, kto kiedykolwiek dosiadał konia, ten wie, że jest to naprawdę sporą wysokość. Do tego, rzecz jasna, jeździec nie upada w trakcie postoju tylko w ruchu, co znacznie potęguje skutki potencjalnego upadku. Niestety bardzo często dochodzi do poważnych złamań kończyn, żeber i najgorszych urazów kręgosłupa. Aby zniwelować liczbę upadków trzeba zbudować bardzo dobrą więź z koniem. Lepiej nie jeździć za każdym razem na innym koniu. To żywe zwierzę, które ma swoje potrzeby, wyuczone zachowania, ale i instynkt, którego jeździec musi się nauczyć. Dodatkowo niezwykle ważne jest zakupienie odpowiednich akcesoriów w sklepie jeździeckim, które mogą nas uratować przed negatywnymi skutkami wypadków.