Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem – letnie miesiące to czas długo wyczekiwany przez wszystkich z nas. Jednakże wakacyjne upały mogą każdemu dać się we znaki i być naprawdę uciążliwe. Jednym ze sposobów na schłodzenie i zaciemnienie pomieszczeń w naszym mieszkaniu, jest montaż rolet okiennych. Jak spośród wielu rodzajów, wybrać te, które będą naprawdę skuteczne? Czym się kierować przy podjęciu ostatecznej decyzji? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Co wpływa na nagrzewanie pomieszczeń?

Najczęstszym powodem wysokiej temperatury w pomieszczeniach są promienie słoneczne, które wpadają do nich przez szyby. W efekcie wnętrza szybko się nagrzewają. To z kolei sprawia, że przebywanie w nich nie jest zbyt komfortowe. Jest to powszechny problem w mieszkaniach, które posiadają okna na stronę południową – narażone są one na duże nasłonecznienie w godzinach popołudniowych. Jeżeli dodatkowo posiadasz większe przeszklenia, wnętrza mogą nagrzewać się jeszcze szybciej. Nadmierne promieniowanie jest uciążliwe dla domowników, przede wszystkim ze względu na wzrost temperatury. Ponadto utrudnia ono wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. praca przy laptopie.

Możemy próbować ograniczyć promieniowanie słoneczne w swoim mieszkaniu na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na firanki i zasłony. Powszechnym rozwiązaniem, które może okazać się bardzo skuteczne, jest montaż rolet lub żaluzji. Ich zastosowanie nie tylko będzie pomocne przy obniżeniu temperatury pomieszczenia, lecz także zapewni domownikom poczucie prywatności. Sprawdzą się w tych wnętrzach, w których przebywają małe dzieci, ułatwiając im zasypianie na popołudniową drzemkę. Wybór rolet i żaluzji jest naprawdę spory, znajdziemy m.in.: rolety zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak np. rzymskie lub dzień i noc, a także żaluzje fasadowe, drewniane lub aluminiowe.

Czym charakteryzują się rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne mogą okazać się niezwykle pomocne w walce z nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Stanowią one bowiem skuteczną barierę, która zapobiega nasłonecznieniu wnętrz. Zapewniają one domownikom pełen komfort, swobodę, tworząc także przyjemny mikroklimat. Sprawdzą się szczególnie w tym pomieszczeniach, w których nie ma klimatyzacji. Pozwalają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, nawet o kilka stopni. Według opinii niektóry użytkowników, ten rodzaj rolet z powodzeniem może zastąpić klimatyzator. Podstawą jest jednak właściwy montaż rolet zewnętrznych.

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem

Rolety zewnętrzne mogą przyczynić się do powstania chłodnej atmosfery w każdym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne nie tylko w sypialni, w której śpimy, lecz przede wszystkim w salonie, w którym spędzamy większość czasu. Dlaczego jeszcze warto rozważyć montaż tego rodzaju rolet? Otóż są one w stanie zapewnić półmrok, który daje możliwość odpoczynku od upału i promieni słonecznych. Podwyższa on także komfort wykonywania codziennych czynności. Ich nieocenioną zaletą jest fakt, iż odbijają promienie słońca, jeszcze zanim osiągną powierzchnię oszklenia. To właśnie wyróżnia je spośród innych rodzajów rolet. Niektóre sklepy oferują gotowe rolety, jeżeli jednak zależy Ci na maksymalnym komforcie ich użytkowania, zdecyduj się na rolety na zamówienie. Dzięki temu uzyskasz produkt, który będzie idealnie dopasowany nie tylko do ramy okiennej, lecz przede wszystkim, do Waszych indywidualnych potrzeb.

Jakie są zalety żaluzji?

Niektórzy z nas z pewnych względów nie mogą pozwolić sobie na zakup rolet zewnętrznych. Nie oznacza to, że nie mogą w inny sposób walczyć z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Kolejną naszą propozycją są żaluzje, które mogą okazać się równie skuteczne, co rolety zewnętrzne. Składają się one z poziomych listewek o różne szerokości. Waha się ona od 16 do 50 mm. Najczęściej jednak spotykane są te 25-milimetrowe. Poszczególne listwy umieszczone są na grubej żyłce jedna pod drugą, na szynie, która z kolei jest wyposażona w cięgna. Standardowe modele posiadają sznurek i drążek, służące do sterowania. Manipulując nimi, możemy żaluzje opuścić, podciągnąć lub zwinąć. Z kolei drążek służy do ustawienia kąta nachylenia listewek.

Decydując się na żaluzje aluminiowe, możemy mieć pewność, że promienie słoneczne odbiją się od ich powierzchni. To skutkuje obniżeniem temperatury wewnątrz pomieszczenia. Dlatego też ten rodzaj żaluzji już od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Ich wszechstronność polega na tym, że można je mocować na różne sposoby: do ram okiennych, ścian, a nawet sufitu. Modele z bocznymi prowadnicami nadają się nawet do montażu na oknach dachowych.

Dodatkowo żaluzje, mogą stanowić element dekoracyjny, który w połączeniu z zasłonami i firankami, może prezentować się naprawdę elegancko. Kolejnym plusem żaluzji jest ich szeroki wybór. Występują one w różnorodnych kolorach, spośród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Kupując żaluzje na zamówienie, możemy skomponować własny produkt, który będzie doskonałym dodatkiem do wnętrza. Nie są trudne w utrzymaniu czystości – pomimo tego, że ich odkurzanie może być nieco problematyczne, rozwiązać to można poprzez zakup specjalnej szczotki. W ten sposób czyszczenie ich będzie odbywało się szybko, sprawnie i będzie naprawdę skuteczne.