Jakie nosidełko dla niemowlaka będzie dobrym wyborem?

Jakie nosidełko dla niemowlaka będzie dobrym wyborem?

Nosidełka dla niemowlaków to akcesoria cenione przez wielu rodziców. Dzięki swoim korzystnym właściwościom zyskują coraz większą popularność. Do ich zalet należy między innymi fizyczny kontakt pomiędzy dzieckiem a noszącą je osobą. Ma to pozytywny wpływ na samopoczucie pociechy. Może również służyć pogłębianiu więzi pomiędzy niemowlęciem a rodzicem. Należy jednak pamiętać, że aby dana akcesorium miało korzystny wpływ na rozwój pociechy, musi być odpowiednio dobrane. Noszenie malucha w niewłaściwym nosidełku może mieć negatywne konsekwencje dla jego zdrowia. Na co zwrócić uwagę poszukując przedmiotów z tej kategorii?

Najważniejsze cechy nosidła dla dziecka

Poszukując odpowiedniego akcesorium, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek i etap rozwojowy malucha. Większość nosidełek dedykowana jest pociechom, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Ważne jest to, aby przyjmowana pozycja nie była dla malucha wymuszona i nienaturalna. Dla dzieci, które nie opanowały jeszcze umiejętności siedzenia bez oparcia, warto wybierać specjalne chusty i nosidełka oparte na podobnej do nich technologii. Do 7. miesiąca życia dziecka, należy umieszczać nosidełko dla noworodka z przodu ciała osoby dorosłej. Umożliwi to pełną kontrolę nad właściwym ułożeniem główki oraz bezpieczeństwem pociechy. Wyjątkowo ważne jest odpowiednie podparcie i stopień obciążenia kręgosłupa. W tym celu należy wybrać model, w którym panel podtrzymujący nóżki sięga dokładnie od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Korzystnym rozwiązaniem z pewnością będą również nosidła z regulowanymi panelami.

Jaki rodzaj nosidełka wybrać?

Należy pamiętać o tym, że podtrzymujący pociechę panel ma do spełnienia bardzo ważne zadanie. Bezpieczne nosidełko dla niemowlaka powinno być wyposażone w panel, który jest miękki i delikatnie podtrzymujący. Powinien stanowić stabilne podparcie ciała również podczas snu. Niemowlę nie może przechylać się na boki, powinno jednak móc swobodnie wyginać ciało i lekko zmieniać pozycję. Zaleca się wybieranie ergonomicznych nosideł, które dopasowują się do kształtu ciała dzieci, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo. Ważne jest również to, aby oparcie pleców sięgało do karku malucha. W ten sposób umożliwi podtrzymywanie główki podczas snu.

Nosidła ergonomiczne mogą posiadać różne rodzaje zapięć. Wśród nich odnaleźć można akcesoria wiązane, klamrowe i hybrydowe. W pierwszy przypadku, zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne należy związać na podwójny węzeł. Rodzice wykorzystujący takie egzemplarze zapewniają zwykle, że nie jest to tak pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. W modelach klamrowych, do zapięcia poszczególnych elementów wykorzystuje się specjalne klamry. To zapięcia proste w obsłudze, zapewniają jednak nieco mniejszy zakres dopasowania. Modele hybrydowe posiadają pasy biodrowe spinane klamrą i wiązane pasy naramienne. Do zalet akcesoriów wiązanych i hybrydowych zaliczyć można to, że umożliwiają noszenie dziecka również na biodrze. To korzystne rozwiązania dla starszych, ciekawych świata i lubiących rozglądać się pociech.

Jaki jest odpowiedni sposób noszenia dziecka?

Bezpieczne i ergonomiczne nosidełko dla dziecka musi być również wykorzystywane w odpowiedni sposób. Nie zaleca się nosić pociechy plecami do rodzica. Mniejsze niemowlęta powinno się wkładać do nosidła brzuchem do brzucha osoby noszącej. Starsze dzieci można nosić brzuchem do pleców lub w pozycji na biodrze. Aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i zdrowy rozwój układu kostnego, należy wybierać miękkie modele, dopasowane do rozmiaru dziecka. Zaleca się na bieżąco kontrolować, czy dane akcesorium nadal odpowiada zapotrzebowaniu pociechy. W razie potrzeby możliwe jest wykorzystanie specjalnych elementów poszerzających panel, który podtrzymuje nogi. Zbyt wąski mógłby sprawiać, że zwisające luźno nogi będą nadmiernie obciążały kręgosłup. Niektórzy rodzice obawiają się, czy nosidło do noszenia dziecka nie będzie wpływało negatywnie na rozwój pociechy. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany model wykorzystywany zgodnie z zaleceniami będzie korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykorzystanie nosidełka z pewnością będzie praktycznym i korzystnym rozwiązaniem. Umożliwi zabranie pociechy tam, gdzie niemożliwe byłoby dojechanie wózkiem. Należy jednak pamiętać, aby jednorazowo maluch nie przebywał w nosidełku zbyt długo. Do prawidłowego rozwoju niemowlęta potrzebują również przebywania na stosunkowo twardym podłożu, na którym mogą ćwiczyć mięśnie i rozwijać motorykę. W okresach, kiedy pociecha potrzebuje dłuższego przebywania w nosidełku i blisko rodzica, warto co jakiś czas robić przerwy. Po około dwóch godzinach warto umożliwić maluchowi zmianę pozycji i obciążenia ciała, na przykład zdejmując nosidełko i kładąc go na swoim brzuchu. Odpowiednio dopasowany, ergonomiczny model będzie bezpieczny również w przypadkach, kiedy konieczne będzie dłuższe noszenie pociechy. Warto dokładnie przemyśleć wybór i dopasować dany egzemplarz do zapotrzebowania.