Jaka spódnica dla puszystej?

Jaka spódnica dla puszystej?

Spódnice nosimy obecnie o każdej porze roku – od wiosny, przez lato i jesień, po zimę. Warto wiedzieć więc, jak dobrać odpowiednią, by czuć się w niej dobrze. Jaka spódnica będzie najlepsza dla puszystych?

Podstawą spódnicy jest jej materiał

Moda dla puszystych w kwestii tkanin nie różni się tak naprawdę znacząco od każdej innej mody. Odzież plus size produkowana jest wszak ze wszystkich materiałów dostępnych na rynku. Znaleźć możemy więc spódnice z następujących rodzajów tkanin:

  • Materiały naturalne,
  • Materiały sztuczne,
  • Materiały syntetyczne.

Każda z tych grup ma swoje wady i zalety, ale w rzeczywistości jedne są lepsze od innych. Które najlepiej więc wybrać?

Spódnice z materiałów naturalnych

Materiały naturalne są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Należą do nich bawełna, jedwab, len, skóra oraz wełna. Często jednak rezygnujemy z części z nich ze względów etycznych oraz ekologicznych. Wyprodukowanie jedwabiu wiąże się z wyhodowaniem i pozbawieniem życia ogromnej ilości jedwabników. Również naturalna skóra nie powstaje bez rozlewu krwi. Nawet wełna, choć powstaje z runa ogolonego zwierzęcia, wciąż wiąże się z przemysłową hodowlą, która niewiele ma wspólnego z etyką i mocno obciąża środowisko naturalne.

Jaka spódnica dla puszystej?Najczęściej wybieramy więc etyczne materiały naturalne – len i bawełnę. Obie te tkaniny charakteryzują się szeregiem cech, które sprawdzą się u każdego, ale szczególnie u osób o większych gabarytach. Bawełna świetnie chłonie wilgoć i jest bardzo odporna na rozciąganie, dzięki czemu ubrania nie odkształcają się. Co więcej, bawełna jest z nami jako ludzkością tak długo, że doskonale znamy już jej właściwości. Dzięki temu produkowana jest w zależności od splotu tak by ogrzewać, lub chłodzić nasze ciała. Odpowiednio dobrane spódnice plus size uszyte z bawełny możemy więc nosić o każdej porze roku, co więcej bez problemu możemy dobrać do nich długi sweter plus size utkany z grubej bawełny.

Również len jest nam znamy od zamierzchłych czasów, jednak nie zawsze będzie nadawał się na spódnice noszone zimą. Spódnice xxl wykonane z tego materiału są natomiast świetnym wyborem na lato. Len jest materiałem niezwykle przewiewnym, a jego faktura sprawia, że nawet kiedy z nieba leje się żar, w ubraniu z lnu czujemy przyjemny chłód. Taka spódnica powinna być luźna i przewiewna. Nie warto inwestować w dopasowaną spódnicę z lnu – pamiętajmy, że materiał ten lubi kurczyć się po kontakcie z wodą. Jeśli zdecydujemy się na spódnicę lnianą zimą, warto założyć pod nią grube rajstopy, a na ramiona narzucić gruby sweter xxl.

Spódnice z materiałów sztucznych

Materiałów sztucznych nie należy mylić z syntetycznymi. Te ostatnie w całości powstały w laboratorium, podczas gdy materiały sztuczne tak naprawdę są swego rodzaju hybrydą tkanin naturalnych i syntetycznych. Jak to możliwe? Otóż choć surowce, z których są produkowane są naturalne, to proces ich tworzenia odbywa się w laboratoriach. Dobre przykłady materiałów sztucznych stanowią:

  • Acetat,
  • Cupro,
  • Lyocel,
  • Modal,
  • Wiskoza.

Acetat tworzony jest za pomocą laboratoryjnej obróbki celulozy – surowca pozyskiwanego z roślin, na przykład z drzew. Dzięki użyciu acetonu oraz olejów mineralnych powstaje materiał, który się nie elektryzuje. To właśnie dzięki tej charakterystyce bardzo często kupując spódnice plus size zobaczymy na metce nazwę acetat – używany jest zazwyczaj jako podszewka i znakomicie sprawdza się w tej roli.

Cupro wytwarzany jest również z celulozy, jednak w tym przypadku pochodzi ona z bawełny. Jest to materiał dosyć drogi, bo i jego wygląd sprawia, że często stanowi etyczny zamiennik jedwabiu – bardzo go przypomina. Moda dla puszystych lubi go natomiast szczególnie za to, że jest oddychający i dobrze reguluje temperaturę.

Lyocel czasami spotkamy na metkach również pod nazwą tencel. Jest to najbardziej ekologiczny z materiałów, dzięki czemu coraz częściej możemy go kupić. Wytwarzany z celulozy drzewnej, pochłania w produkcji bardzo mało wody, a w odpowiednich warunkach ulega biodegradacji w ciągu sześciu tygodni. Spódnice xxl z tej tkaniny są przyjemne w dotyku i świetnie regulują temperaturę, nadają się więc na każdą porę roku.

Tak jak cupro imituje jedwab, tak modal przypomina atłas. To kolejny materiał powstający z celulozy, ten jednak lubimy przede wszystkim ze względu na jego dużą trwałość i odporność na uszkodzenia. Odzież plus size coraz częściej szyta jest właśnie z modalu – pochlania on nawet o połowę więcej wody niż bawełna i doskonale reguluje temperaturę. To świetna tkanina na spódnicę.

Wiskoza to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych sztucznych materiałów. Spódnice xxl wykonane z wiskozy będą przyjemne w dotyku i łagodne dla naszej skóry. Jak większość materiałów z celulozy, również i ten bardzo dobrze reguluje temperaturę.

Uwaga na materiały syntetyczne

Wiele dobrego można powiedzieć o materiałach naturalnych i sztucznych, ale nie o syntetycznych. Te powstające z surowców tworzonych od początku do końca w fabrykach i laboratoriach materiały naprawdę rzadko bywają przyjazne dla naszej skóry. Poliester, polamid, akryl, elastan – jeśli stanowią niewielki procent składu spódnicy, możemy przymknąć na to oko. Jeśli jednak są jego podstawą, nasza skóra będzie się pocić i cierpieć, a noszenie ubrań nie będzie przyjemne.