monitor komputerowy

Format ekranu monitora

Bez monitora nie będzie działał żaden komputer. Ważne jest, aby monitor był sprawdzony i dobrze dobrany. Dobrze dobrany usprawni nam pracę i nie będzie niepotrzebnie obciążał naszego wzroku. Na co zwrócić uwagę wybierając monitor? Jakie mamy rodzaje monitorów?

Parę słów o monitorach…

Monitor to bardzo przydatne urządzenie, które zapewnia nam pracę i rozrywkę. Na jego ekranie toczysz bójki w grach, przeżywasz sytuacje i wydarzenia twoich ulubionych bohaterów serialowych, tworzysz grafikę i teksty, przerabiasz także zdjęcia i wideo. Oczywiste jest, że do każdego z tych zadań potrzebujesz innego modelu monitora. Jak zatem wybrać odpowiedni monitor? Tego dowiesz się tego z artykułu.

Monitory komputerowe są bardzo rozbudowaną grupą produktów. Posiadają wiele funkcji funkcjom i parametrów, dzięki którym udało im się wkroczyć na rynek, a to pozwoliło na pojawienie się wiele wysoko wyspecjalizowanych modeli, które są obecnie przeznaczone do różnych prac. Ciężko jest znaleźć monitor, który będzie całkowicie uniwersalny i sprostałby on wymaganiom osób pracujących w biurze, graczy oraz grafików, czy montażystów wideo.

Tak duże zróżnicowanie bardzo dobrze działa na wybór dobrego modelu, a dodatkowo ułatwia udany zakup monitora. Jeśli znasz swoje potrzeby, możesz zrezygnować z funkcji, których tak naprawdę nie będziesz używał, które są ci nie potrzebne. Pozwoli ci to uniknąć pewnych błędów na przykład takich, że kupisz panel, który nie spełnia twoich oczekiwań. W biurze do pracy nie musisz używać odświeżania 144 Hz, czas reakcji 1 ms albo 100% pokrycia palety Adobe RGB. Z kolei jako gracz potrzebujesz jak najkrótszego czasu reakcji oraz dobrze rozbudowanej technologii obrazu. Tego akurat nie posiadają monitory stworzone do biura.

Jaki format i rozdzielczość

Aby dokładnie poznać parametry zacznijmy od omówienie parametrów zaczniemy od współczynnika proporcji obrazu, czyli formatu. Czy obraz ma istotny wpływ na komfort pracy lub na grę? Oczywiście. Nawet bardzo. Format monitora wpływa w dużym stopniu na szerokość obrazu, czyli przestrzeń do gry lub do pracy.

Proporcja 4:3 i 5:4. Jeszcze niedawno najpopularniejsze były monitory, które swoim wyglądem były podobne do kwadratu. Pojawiały się najczęściej w biurach i w domach, wyświetlając filmy, czy interfejsy programów. Obecnie ich miejsce zajęły monitory panoramiczne. Niektórzy uważają, że panele 16:9 i 16:10 są najbardziej uniwersalne. Posiadają one format kinowy, dzięki temu dobrze ogląda się na nich filmy i seriale. Proporcje te dobrze działają nawet w grach. Szczególnie w strzelankach, gdzie trzeba szybko ogarnąć to, co dzieje się w polu widzenia. W biurach dobrze spisują się monitory 16:9 i 16:10. Interfejsy programów, witryn oraz serwisów online występują często w formacie panoramicznym. Dzięki temu nie są one rozciągnięte i nie wpływa to negatywnie na obraz. A jaka jest różnica między formatem 16:9 i 16:10? Format 16:9 idealnie wpisuje się w rozdzielczość Full HD czyli 1920 x 1080 px. W drugim przypadku obraz jest nieco wyższy w pionie, więc zamiast 1080 px jest ich 1200. Format ten jest obecnie ceniony przez grafików komputerowych. Z kolei proporcje 21:9 , czyli inaczej mówiąc jest to format ultra panoramiczny, który nosi też nazwę UltraWide. Ten format jest bardziej dogodniejszy dla osób, które pracują z arkuszami typu Excel. Obsługa ich wciąż jest komfortowa. Posiadając tak szeroki ekran można także ustawić dwa, a jeśli ma dużą przekątną to nawet cztery okna w jednym czasie. Pełni to funkcję taką jakby się pracowało z kilkoma monitorami. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w zasięgu wzroku mamy niezbędne tabelki lub zestawienia. Możemy bez problemu kopiować dane i rozliczać je na spokojnie w drugim oknie.

A czy gracze mogą korzystać z formatu 21:9? Oczywiście, tylko trzeba mieć na uwadze to, że nie nadają się one do każdego typu gier. Gry typu strzelanki niestety odpadają. Za to do wyścigów będą bardzo dobre. Taki format sprawdzi się w grach typu przygodówki oraz sportowe. Z kolei monitory o formacie 32:9 to przyszłość. Jest to bardzo szeroki ekran dlatego chcąc mieć taki monitor, musisz mieć więcej miejsca na biurku. Monitory z formatem 32:9 to bardzo profesjonalny sprzęt. Dbają o nasze oczy, zapewniając przy tym wysoką częstotliwość odświeżania, ultrakrótki czas reakcji. Są to formaty doskonałe pod każdym względem.

Jaki monitor ?

Wiele osób zastanawia się czy kupić monitor płaski, czy zakrzywiony? Jaki wybrać? To pytanie to taki spór o wyższość komputera PC nad konsolą. Oczywiście wybór płaskiego lub zakrzywionego monitora to głównie nasza sprawa i to jakie mamy potrzeby względem obrazu. Klasyczne monitory są zawsze w modzie. Płaski panel to przede wszystkim bogaty wybór modeli. Ofert na rynku jest sporo i można wybrać coś fajnego. Mamy monitory: przekątne, o proporcjach obrazu, rozdzielczości, powłokach, funkcjach i wszystkich innych parametrach. Z kolei w monitorach zakrzywionych przekątna ekranu ma spore znaczenie. Jeśli chcemy zauważyć efekt głębi to musimy wykorzystać model27-calowy, najlepiej o proporcjach 21:9 Jeśli usiądziemy przed 30-calowym monitorem ultrapanoramicznym, to zobaczymy dużą różnicę. Efekt jest zadowalający.