Filtry dla przemysłu

Filtry dla przemysłu

Do czego służą filtry przemysłowe? Filtry dla przemysłu stosowane są we wszystkich obiektach z systemami wentylacji wymuszonej. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej czystości strumienia nawiewanego i wywiewanego. Świeże powietrze wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi oraz ochrony urządzeń w sieciach wentylacyjnych. Dzięki szerokiej gamie modeli filtrów i szerokiemu zakresowi parametrów może rozwiązać niemal każdy problem produkcyjny.

Nie trzeba jednak samodzielnie analizować wszystkich możliwości ustawień, aby wybrać właściwy filtr. Zamawiając filtry przemysłowe od producenta, uzyskasz najlepszą opcję.

Do czego służą filtry przemysłowe?

filtry przemysłowe

filtry przemysłowe

Prawidłowo zorganizowana wentylacja nawiewno-wywiewna to podstawa, aby czyste i korzystne powietrze było wykorzystywane w określonym celu. Nadaje się do magazynów, hal przemysłowych i różnych innych zastosowań. Filtry przemysłowe utrzymują optymalną wilgotność, zapewniając jednocześnie czyste powietrze. Istnieją filtry do czyszczenia zgrubnego i dokładnego, które różnią się wydajnością i przeznaczeniem. Konstrukcja ta charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością materiału filtrującego, aby wyeliminować możliwość pęknięcia. Ich stosowanie regulują normy higieniczno-sanitarne ustalone dla różnego typu zakładów przemysłowych.

Aby powietrze wprowadzane do pomieszczenia przez system wentylacji mechanicznej i klimatyzacji było wystarczająco czyste, należy szczególnie zadbać o jego oczyszczenie przed wejściem do pomieszczenia. Ważne jest, aby wyczyścić nie tylko wlot, ale także wylot. Filtracja w obiektach przemysłowych chroni użytkowników przed substancjami toksycznymi oraz przedłuża żywotność urządzeń HVAC. Przemysłowe elementy filtracyjne oraz filtry workowe do oczyszczania powietrza zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i retencję pierwiastków śladowych.

Proces filtracji to proces usuwania cząstek, które zanieczyszczają powietrze. Zjawisko fizyczne, które zatrzymuje brud na lub na powierzchni filtra, nazywane jest mechanizmem filtracji. Wydajność procesu zależy od średnicy włókien i cząstek, natężenia przepływu oraz stężenia zanieczyszczeń.

Najważniejszymi parametrami w procesie filtrowania są:

  • efektywność.
  • opór przepływu powietrza.
  • odkurzać.
  • pływ.
  • objętościowy przepływ powietrza.
  • powierzchnia filtra.

Przemysłowe filtry powietrza charakteryzują się takimi parametrami jak wymagana skuteczność filtracji, czyli blokowanie zanieczyszczeń przy minimalnych oporach przepływu powietrza.

Co to jest przemysłowy system filtracji?

Filtry dla przemysłu

Filtry dla przemysłu

Filtry dla przemysłu kasetowego montowane są w systemie wentylacyjnym za przegrodą przed wentylatorem. Filtry różnią się średnicą włókien, wielkością cząstek, które mogą wychwycić, oraz natężeniem przepływu. Wybór systemu filtracji zależy od rodzaju zanieczyszczenia. Filtry kasetowe posiadają większą powierzchnię filtracyjną do separacji drobniejszych frakcji i znajdują zastosowanie w instalacjach o wyższych wymaganiach dotyczących czystości powietrza. Dostępne są w standardowych i niestandardowych rozmiarach, z metalowymi lub plastikowymi ramkami.

Przemysłowe filtry workowe to najczęściej stosowane filtry powietrza w produkcji żywności. Stosowany jako pierwszy etap oczyszczania w systemach wentylacji i klimatyzacji. Składają się z kilku worków plisowanego materiału filtracyjnego wykonanego z wysoce chłonnej mieszanki włókien syntetycznych.

Filtry panelowe wykonane są z ocynkowanej ramy stalowej. Sprawdzą się tam, gdzie powierzchnia filtracji jest duża, a stężenie zanieczyszczeń niskie. Stosowany jest głównie do usuwania pyłu z suchych materiałów. Filtry przemysłowe kasetowe i panelowe stosowane są w pomieszczeniach o niskim zapyleniu. Jeśli w procesie produkcyjnym występuje duże zapylenie, należy zainstalować filtr workowy, który dzięki zwiększonej powierzchni filtra ma długą żywotność.

Co warto wiedzieć o filtrach przemysłowych?

przemysłowe filtry powietrza

przemysłowe filtry powietrza

Urządzenie filtrujące ma określoną objętość, to znaczy masę zanieczyszczeń zatrzymanych przez filtr na jednostkę powierzchni filtra. Dlatego konieczna jest regularna konserwacja i wymiana systemu oczyszczania powietrza. Czystość filtra wpływa nie tylko na jakość powietrza, ale również na działanie systemu wentylacyjnego. Zanieczyszczenia komplikują przepływ powietrza, powodują hałas w instalacji i stają się źródłem zanieczyszczeń wtórnych.

Średnia żywotność zależy od umiejscowienia filtra i stężenia zanieczyszczeń. Filtr wstępny należy czyścić, gdy jest brudny: można go samodzielnie wyjąć, odkurzyć i ponownie zainstalować. Zdecydowanie zaleca się wymianę przynajmniej co sześć miesięcy do jednego roku. Filtry dokładne są bardziej wymagające. Częstotliwość wymiany podlega standardom branżowym.

Filtry dla przemysłu spożywczego są niezbędnym elementem w produkcji żywności i wymagają specjalnych elementów ochronnych. Wkłady i filtry workowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, a także ograniczają zapach i hałas. Filtry powietrza przyczyniają się do zachowania higieny w przemyśle spożywczym.