Czym najczęściej zajmują się detektywi?

Czym najczęściej zajmują się detektywi?

Zawód detektywa w Polsce zgodnie z prawem istnieje dopiero począwszy od 2001 roku. We wcześniejszym okresie każda osoba, która chciała, mogła zostać detektywem. Do 2001 roku zawód detektywa pod względem prawnym w Polsce był “wolną amerykanką”. Dopiero w ustawie o usługach detektywistycznych z 2001 jasno zdefiniowano, kim jest detektyw, jakie ma obowiązki i uprawnienia oraz co należy zrobić, aby móc zostać detektywem. 

Jak wygląda detektyw?

Detektyw charakteryzuje się tym, iż bardzo trudno jest odróżnić go w tłumie ludzi. Ubiera się oraz zachowuje w taki sposób, aby w ogóle nie zwracać na siebie uwagi. Detektywem może być równie dobrze elegancka kobieta w szpilkach jak i mężczyzna ubrany w krótkie spodenki oraz klapki na stopach. Im zwyczajniej detektyw wygląda, tym lepiej. W ten sposób ryzyko jego zdemaskowania zostaje obniżone do absolutnego minimum. W pracy detektywa niepozorność oraz umiejętność kamuflażu są najczęściej kluczami do sukcesu. Detektywi, tak samo jak przedstawiciele innych profesji, posiadają coraz więcej specjalnych umiejętności w konkretnych obszarach działania. I tak, wśród detektywów możemy znaleźć bardzo wielu specjalistów od negocjacji, informatyki śledczej czy wywiadu gospodarczego. Osoby, które pracują w branży, są wysoko wykwalifikowanymi fachowcami z zakresu technik operacyjnych czy przestępczości zorganizowanej. Pracę detektywów bardzo często wspierają również osoby, które nie posiadają licencji detektywa. Mowa tutaj w szczególności o pracownikach ochrony, prawnikach, pracownikach zabezpieczenia technicznego, czy specjalistach od elektroniki specjalnej. Mimo tego, iż nie realizują oni czynności bezpośrednio dotyczących działań detektywa, to są bardzo pomocni w zwiększeniu efektów oraz jakości jego pracy.

Jakie zadania najczęściej powierza się detektywom?

Zadania, które najczęściej podejmują detektywi, można podzielić na trzy kategorie. Są one następujące:

  • sprawy gospodarcze,
  • sprawy rodzinne,
  • sprawy kryminalne.

Sprawy gospodarcze

W ostatnim czasie na skorzystanie z usług profesjonalnych detektywów decydują się przedsiębiorcy, którym zależy na sprawdzeniu pracownika czy kontrahenta. Takimi klientami są często banki. Powody, dla których rozmaite instytucje decydują się na skorzystanie z usług detektywa, są bardzo różne. Najczęściej robią to, ponieważ chcą sprawdzić lojalność pracownika, zebrać informacje o bezprawnym wykorzystywaniu znaków towarowych, wykryć nadużycia finansowe, ustalić składniki majątkowe w celu przeprowadzenia skutecznej egzekucji należności lub aby przeprowadzić wywiad wśród firm konkurencyjnych.

Bardzo interesującym aspektem działalności prowadzonej przez detektywów w zakresie pomocy przedsiębiorcom jest m.in. wykrywanie podsłuchów, likwidowanie inwigilacji oraz wiele innych. Detektywi mogą zaoferować także usługi z szeroko rozumianego audytu informatycznego. Weryfikacji podlega wówczas zarówno dostęp do bazy danych, oprogramowanie oraz fizyczny dostęp do urządzeń teleinformatycznych, serwerów czy sieci bezprzewodowych.

Sprawy rodzinne

Zdecydowana większość zleceń detektywów dotyczy w chwili obecnej zweryfikowania wierności partnera lub małżonka. Detektywi uważają, iż takie zlecenia stanowią nawet około 70% wszystkich zleceń. Co ciekawe, ilość zleceń polegających na zweryfikowaniu wierności współmałżonka nieustannie wzrasta. W niektórych przypadkach jest to tylko kwestia sprawdzenia, czy dana osoba dopuszcza się zdrady, a czasami chodzi o zebraniu dowodów, które będą pomocne przy zbliżającej się sprawie rozwodowej. Należy pamiętać o tym, że dowody zebrane przez detektywów zawsze są uznawane przez sądy. Czasami dzieje się również tak, że sprawy rozwodowej nie da się przeprowadzić, jeśli współmałżonek nie chce stawić się w sądzie na rozprawie. W takiej sytuacji zadaniem detektywa jest znalezienie tej osoby oraz udowodnienie, iż jest ona w stanie przybyć na sprawę rozwodową.

Oczywiście sprawy rodzinne to nie tylko zdrady i rozwody. Czasami do detektywów zwracają się także osoby, które mają duży kłopot ze skutecznym ściąganiem alimentów od swojego rodzica. Detektyw ma wówczas zadanie ustalić miejsce pracy oraz źródła dochodu rodzica, który uchyla się od swojego obowiązku alimentacyjnego. W ostatnich latach coraz częściej detektywi otrzymują także sprawy od rodziny osoby, która zaginęła lub się ukrywa.

Sprawy kryminalne

Detektywi niezwykle często prowadzą również bardzo niebezpieczne sprawy kryminalne. Aby przyjmować zlecenia z tego obszaru, detektyw musi być bardzo odważny oraz wyróżniać się szeregiem rozmaitych umiejętności. Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z polskim prawem detektyw nie ma prawa do tego, aby skuć przestępcę w kajdanki bądź aby używać broni. Jeśli detektyw znajdzie się w stanie zagrożenia, to ma dokładnie takie same uprawnienia jak zwykli obywatele. Może jedynie obezwładnić przestępcę oraz oczekiwać na przyjazd policji. Jest to nieco krępujące, tym bardziej, gdy detektyw musi stawić czoła zorganizowanej grupie przestępczej. Takie sytuacje są bardzo groźne dla detektywów.