Co trzeba wiedzieć o bieliźnie termoaktywnej przed jej zakupem?

Długie i intensywne ćwiczenia w trudnych warunkach w wysokich lub niskich temperaturach, silny wiatr, deszcz lub śnieg mogą prowadzić do przegrzania lub ochłodzenia ciała. Dlatego ważna jest odpowiednia odzież. Górna warstwa chroni przed zimnem, jednak pierwsza warstwa jest najbliżej ciała, odgrywa równie ważną rolę. Bielizna termoaktywna wykonana jest ze specjalnych sztucznych włókien, które pozwalają oddychać skórze, pot przechodzi z powierzchni ciała na materiał. Dzięki systemowi usuwania potu odzież termoaktywna eliminuje nieprzyjemne zapachy wynikające z intensywnego wysiłku fizycznego.

Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Aby prawidłowo wykonywała swoje zadania, należy wybrać ją dobrze, powinna ściśle przylegać do ciała, nie ograniczać ruchów podczas treningu. Jeśli rozmiar nie pasuje do sylwetki, pot będzie znacznie wolniej usuwany ze skóry i transportowany do tkanki zewnętrznej. Wybierając bieliznę dla siebie, należy również wziąć pod uwagę poziom aktywności fizycznej. Planując intensywny wysiłek, trzeba wybrać lżejszą bielizną niż w przypadku mniej intensywnej aktywności.
Jedną z najważniejszych cech (a jednocześnie zalet) bielizny termoaktywnej jest niezwykła wygoda podczas noszenia. Doskonała elastyczność sprawia, że idealnie dopasowuje się do ciała, co pozwala jej wypełniać swoje główne zadanie tzn. regulować właściwości termiczne ciała i usuwać pot. Zdecydowana większość materiałów użytych do produkcji jest antyalergiczna. Płaskie szwy nie podrażniają skóry, włókna bakteriostatyczne zapobiegają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach.

Właściwości bielizny termoaktywnej?

Dzięki swoim właściwościom bielizna termoaktywna doskonale sprawdza się w każdych warunkach pogodowych, pozwala w pełni cieszyć się ulubionymi sportami. Materiał składa się z: polipropylenu 46%, poliamidu 48%, elastanu 6%. Często ten rodzaj bielizny jest wzbogacony jonami srebra, które działają bakteriobójczo i eliminują nieprzyjemne zapachy. Ten rodzaj bielizny można nazwać drugą skórą, ponieważ musi dobrze przylegać. W praktyce jednak pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest fakt, że materiał ten różni się nieco w przypadku góry i dołu bielizny. Posiada inny kolor, ponieważ góra jest czarna, a spód szary. Wierzch przypomina klasyczny materiał termoaktywny. A spód jest czymś, co wygląda jak bardzo cienka warstwa miękkiej gąbki. Teoretycznie ten lekko gąbczasty materiał jest suchą warstwą dystansową, z warstwą wyładowczą na górze.

Bielizna termoaktywna – co trzeba o niej wiedzieć?

odzież sportowa

Bielizna termoaktywna to wynalazek, który znacznie poprawił, jakość treningu. Ze względu na swoje szczególne właściwości zapewnia oddychalność, co powoduje, że skóra jest sucha, a użytkownik nie odczuwa nieprzyjemnego spocenia. Należy wyjaśnić, że bielizna termoaktywna różni się od bielizny termicznej. Często te terminy są uważane za synonimy, chociaż każdy rodzaj odzieży jest zaprojektowany do noszenia w różnych warunkach.
Bielizna termoaktywna odpowiada za usuwanie wilgoci ze skóry, dzięki czemu skóra jest sucha. Utrzymuje również odpowiednią temperaturę ciała, dlatego zimą trzeba nosić grubszą bieliznę, która zapewni ciepło. A latem jest lżejsza, dzięki czemu użytkownik się nie przegrzeje. Celem bielizny termicznej jest przede wszystkim zapewnienie maksymalnego komfortu termicznego, dlatego jest noszona przede wszystkim zimą. Jednak nie zapewnia oddychalności ani wchłaniania potu, dlatego zaleca się ją do noszenie codziennego, a nie na trening. Ludzie, którzy są bardzo wrażliwi na zimno, powinni mieć w swoim arsenale co najmniej jedną parę bielizny termicznej. Wybór bielizny powinien zależeć głównie od sposobu spędzania czasu. Jeśli ktoś nie weźmie tego pod uwagę, może być rozczarowany produktem.

Rodzaje bielizny termoaktywnej

Na rynku można znaleźć różne rodzaje bielizny termoaktywnej, wśród których należy wyróżnić modele lekkie, średnie i grube. Lekka bielizna jest zalecana na lato, ponieważ nie zapewnia ogrzewania, ale doskonale pochłania wilgoć. Jej środkowa wersja jest najbardziej uniwersalna, ponieważ nadaje się na każdą porę roku i może być noszona zarówno, jako niezależna odzież, jak i dodatkowa warstwa.
Ostatni rodzaj bielizny termoaktywnej to gruby materiał, który zapewnia maksymalny komfort termiczny. I to właśnie jest uważane za odzież termiczną, która doskonale nadaje się do noszenia w chłodne dni lub podczas uprawiania sportów zimowych. Cienka bielizna termoaktywna nie ogrzewa ciała, ale usuwa pot i zapewnia oddychalność skóry.
Ważna jest nie tylko grubość bielizny. Odpowiedni rozmiar wpływa również na użyteczność. Warto przestrzegać zasady, że im więcej materiału przylega do ciała, tym lepiej spełnia swoją funkcję. Oczywiście nie chodzi o ograniczanie ruchów, ale swobodnie wiszący materiał nie zapewni oddychalności i odprowadzania potu. Mając wybór, najlepiej wybrać bieliznę wykonaną w technologii bezszwowej. Dlaczego? Ponieważ minimalizuje to ryzyko otarcia. Szybkie ruchy i zwiększone pocenie się przyczyniają się do podrażnienia. Ponadto ważne jest również, aby wybrany model miał właściwości antybakteryjne i zmniejszał nieprzyjemne zapachy.